Gündem

Türkiye Genelinde Bugün Başladı ! 6 Gün Sürecek

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde bugünden itibaren başlayan ve 6 gün sürecek 7 bin denetçi ile ürün bazlı gıda denetimi seferberliği başlatıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı harekete geçti ve bugünden itibaren 7 bin denetçiyle ürün bazlı gıda denetimi başlatıldı. Bu denetim Türkiye genelinde gerçekleştirilecek.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Türkiye geneli denetim hakkında açıklamalarda bulundu ve 6 gün süreceğini ifade etti.

İlçeler dahil Türkiye genelinde gerçekleştirilecek denetimler ürün bazlı olacak. Denetimlerde, her gün bir ürüne odaklanılacak. Süt ve süt ürünlerinden başlayacak denetimlerde, et ve üt ürünleri gibi halkın en çok tükettiği ürünler öne çıkacak. Bu kapsamda, arıcılık ürünleri, bitkisel yağ ve margarinler, baharatlar, çaylar, takviye edici gıdalar gibi ürünler art arda denetlenecek.

Türkiye Geneli Denetim
Türkiye Geneli Denetim

VERİLECEK CEZALAR

Konu ile ilgili olarak üretim yerleri yanında toplu tüketim yerlerine yönelik denetimler yapılacağı gibi Türkiye geneli olan denetimlerde ülkede gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla Tarım Bakanlığı tarafından titizlik çerçevesinde gerçekleştirilecek.

Ayrıca Türkiye geneli denetimler kapsamında gıdada taklit ve tağşişe yönelik cezaların daha caydırıcı olması amacıyla hazırlanan kanun taslağıyla da 2 yıl içinde fiilin tekrarı durumunda çeşitli cezalar verilecek. Bu cezalar duruma göre 5 yıldan 10 yıla kadar gıda sektöründen men, 5 yıla kadar hapis, 250 bin lira para cezaları öngörülüyor.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir