Gündem

Türkiye’de 60 yaş altı ölümlerin oranı, dünyadakinden 9 kat fazla olduğu ortaya çıktı!

Türkiye’de corona virüsü yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı 501’e yükseldi. Sağlık Bakanlığı tarafından bildirilen vaka sayısı ise her geçen gün artış gösteriyor. Son yapılan değerlendirmeler ve ortaya konan istatistik raporlar Türkiye’de ki durumun ciddiyetini ortaya koydu. DSÖ Avrupa istatistiklerinin yayınlandığı bir raporda Türkiye’de 60 yaş altı ölümlerin oranı, dünyadakinden 9 kat fazla olduğu gözler önüne serdi.

Sağlık Bakanlığının günlük olarak yayınladığı son verilere göre Türkiye’de corona virüsü tespit edilen vaka sayısı 23 bin 934’e yükselirken, virüs yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı 501’i buldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından ölümlerin daha çok 60 yaş üstündeki vatandaşlarda meydana geldiği açıklanmıştı. Ancak Dünya Sağlık Örgütü Avrupa istatistikleri Türkiye’deki durumun vahametini gözler önüne serdi.

Türkiye’de 60 yaş altı ölümler Avrupa’ya göre 4 kat fazla

DSÖ Avrupa istatistiklerinde Türkiye’de 60 yaş altı ölümler ortalamanın 4 katından fazla olduğu bildirilirken, tüm dünyada 60 yaş altı ölümler Türkiye ile kıyasladığında tablo endişe verici nitelik taşıyor.

Tabloya göre, Türkiye’de 60 yaş altı ölümlerin oranı, dünyadakinden 9 kat fazla olduğu görülüyor. Dünya genelinde 60 yaş altı ölüm oranı %2.3 olarak hesaplanırken bu oran Türkiye’nin 9’da 1’ine denk olarak hesaplanmış durumda.


Son değerlendirmelerle birlikte gençlere uyarılarda bulunan Dünya Sağlık Örgütü’nün, Yeni Görülen Hastalıklar Bölüm Başkanı Maria Van Kerkhove de “Bazı ülkelerde 30’larındaki, 40’larındaki ve 50’lerindeki insanların daha çok oranlarda yoğun bakımda olduğunu ve öldüğünü görüyoruz. Eğer hastaneye gitmeye gerektirecek kadar hasta olmasanız da, zatürre gibi hastalıklara çevirebilir” ifadelerini kullandı.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir