EkonomiGündem

Türkiye’de 8 milyon çalışana asgari ücret desteği!

Türkiye’de milyonlarca vatandaş asgari ücret ile geçimini sağlıyor. Devlet ise işverenlere asgari ücret desteği sağlıyor. Son verilere göre, 8 milyon asgari ücretli için sağlanan asgari ücret desteği 16 milyar lirayı geçti.

Corona virüsü salgını nedeniyle hükümet tarafından çalışan ve işverenlere çeşitli destekler sağlanıyor. Bunun dışında devlet işverenlere asgari ücret desteği sağlıyor. Son verilere göre, Türkiye’de fiilen 22 milyon çalışanın yaklaşık 8 milyonu asgari ücret seviyesinden Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilirken, sağlanan asgari ücret desteği 16 milyar lirayı geçti. Devlet tarafından tüm işverenlere aylık 75 lira asgari ücret desteği veriliyor.

Aylık bin 324 TL destek

Öte yandan bu hafta hem işçi hem de işverenleri ilgilendiren istihdam paketinin Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmesi bekleniyor. Yeni paket kapsamında 1 Ocak 2019’tan işten çıkarma yasağının başladığı tarihe kadar son 16 ayda işsiz kalanları işe alan işverene destek verilecek. Ayrıca bu tarihler arasında işini kaybedenler yasa yürürlüğe girdiği tarih itibariyle 30 gün içinde eski işyerine başvuracak ve işe dönüş talep edecek. İşveren bu talebi olumlu karşılarsa devlet tarafından aylık bin 324 TL destek alacak. u tutar diğer işçilerin prim ödemeleri ile mahsup edilecek.

2021 yılında asgari ücrete yapılacak zam miktarı ise Aralık ayında yapılacak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarından sonra netleşecek.

İlgili Makaleler