Ekonomi

Türkiye’de Benzin ve motorine büyük indirim! 4 TL’ye kadar düşebilir!

Petrol üretici ülkelerin aralarında yaşanan savaş Türkiye’de benzin ve motorin fiyatlarına olumlu yönde yansıyor. Dün benzin ve motorine bir indirim daha yapılmasından sonra fiyatların nisan ayında daha da düşmesi bekleniyor. Nisan ayında yapılacak olan indirimle beraber benzin ve motorin fiyatları 4 TL’ye kadar düşebilir.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) Üretim kesintisini sürdürme konusunda anlaşamaması üzerine küresel bir petrol savaş başlamış oldu. Ülkelerin üretim miktarını artıracaklarının duyurulmasından sonra Türkiye’de benzin ve motorin fiyatlarına üst üste indirim geldi. Son olarak

EPGİS, tarafından dün benzinde 51 kuruş indirime gidileceği bildirilmişti. Bu indirimin ardından benzin ve motorin fiyatlarının daha ne kadar düşeceği merak konusu oldu.

Ne olmuştu?

Petrol üreten ülkeler corona virüse karşı tedbir almak ve kendilerine bundan sonra belirleyecekleri strateji konusunda anlaşma sağlayamamıştı. Suudi Arabistan’ın Rusya’dan petrol üretimi azaltmasını istemesi ancak Rusya’nın buna karşılık vermemesi üzerine ülkeler arasında petrol krizleri yaşanmaya başlandı. Son olarak da Suudi Arabistan Avrupa’ya, Rusya’nınkinden çok daha ucuza, üç kat daha fazla ham petrol sevkiyatı yapmaya hazır olduğunu bildirdi. Bunun üzerine Irak ve Kuveyt’in de Suudi Arabistan’ı izleyerek Nisan ayında ham petrol fiyatlarını düşürme kararı aldığı belirtiliyor. Alınan bu kararlar neticesinde Türkiye’de Nisan ayında benzin ve motorin fiyatlarının 4 TL’ye kadar düşme beklentisi oluştu.

Bugün benzin ve motorin fiyatları ne kadar?

Akaryakıt fiyatlarına dün gelen 51 kuruşluk indirimin ardından, İstanbul’da bir litre bezinin fiyatı 5.54 TL’ye kadar indi. Motorine indirim yapılmazken motorinin litre fiyatı ise 5.74 TL seviyesinde.
Akaryakıt fiyatlarının güncel durumunda, Ankara’da benzinin litre fiyatı 5.63 TL olurken, bir litre motorin 5.75 TL’den satılıyor. İzmir’de ise bir litre benzinin fiyatı 5.64 TL’den bir litre motorinin fiyatı ise 5.76 TL’den satılmakta.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir