Gündem

Türkiye’de Corona Virüs Salgınının Üstüne Bir De Böcek İstilası Eklendi!

Fındık ihracatında dünyada bir numara olan Türkiye, önümüzdeki zamanlarda bir böcek türü olan sünelerin fındık bahçelerini istila etmesi sebebiyle zor bir durumla karşı karşıya kalabilir. Türkiye'nin 8 iline yayılan süneler, ilk başta Gürcistan'da ortaya çıkmıştı.

Türkiye’nin corona virüs salgınıyla olan savaşı devam ederken, üstüne bir dert daha eklendi. Süne adlı bir böcek türünün fındık bahçelerimizi istila etmesi sebebiyle Türkiye, fındığının yüzde 30’unu kaybedebilir. İlk başta Gürcistan’da ortaya çıkan süneler, 8 Karadeniz ilimizi de yayıldı.

UZMANLAR HIZLICA HAREKETE GEÇMEYİ ÖNERDİ

İngiliz The Guardian’dan Selin Uğurtaş’ın aktardığı bilgilere göre, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi’nden Prof. Celal Tuncer, eğer sünelerin istilası engellenmezse, Türkiye’nin fıkdıklarının yüzde 30’unu kaybedebileceğini belirtti. Bu oran, dünyadaki toplam fındık erzağının beşte birine denk geliyor ve dünyanın fındık üretiminin büyük bir çoğunluğu Türkiye’den karşılandığı için birçok uzman ve şirket hızlıca harekete geçmeyi önerdi.

SAMURAY YABAN ARILARI KULLANILABİLİR

2020’nin başında düzenlenen bir konferansta, süne istilasını engellemek için süne yumurtalarına zarar veren samuray yaban arılarının kullanılabileceği konuşuldu. Yapılan haberde ise “Bu yöntemin uygulanması için Türkiye’nin yeteri kadar zamanı olmayabileceği, çünkü regülasyonların uzun bir araştırma süreci gerektirdiği” diye eklendi.

TÜRKİYE BU SENE O KADAR ŞANSLI OLMAYABİLİR

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı İlyas Edip Sevinç, sünelerin fındık bahçelerine olan istilasının devam etmekte olduğunu vurgulayarak, samuray yaban arıları hakkında yapılacak detaylı bir araştırmanın şu an için gereksiz olduğunu ekledi. Prof. Celal Tuncer ise başka araştırmalara bakarak, Türkiye’nin süreci biraz da olsa hızlandırması gerektiğini önerdi. Geçtiğimiz sene süneler soğuk hava koşulları nedeniyle kış uykularından normalden daha geç uyanmışlardı ve bu yüzden de fındıklar kendilerini koruyabilmek için koruyucu kabuklarını geliştirebilmişti. Hava durumunun oldukça etkili olduğunu belirterek, Türkiye’nin bu sene o kadar da şanslı olmadığı aktarıldı.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir