Gündem

Türkiye’de Covid-19 Salgınında Son Durum ! Corona Virüsü Neden En Çok Yaşlıları Etkiliyor?

Türkiye'deki corona virüsü salgınındaki son durum Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklandı. Bakan Koca son verileri açıkladı ve vaka sayısında kısmi bir yükseliş olduğunu vurguladı. Tüm bunların yanı sıra vatandaşlar tarafından genel bir sorunun yanıtı araştırılıyor. Bu soru 'Corona virüsü neden en çok yaşlıları etkiliyor?' şeklindedir.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından çok önemli bir açıklama yaparak yeni corona virüsü tablosunu açıkladı. Bakan Koca açıklamalarında “Yoğun bakım ve entübe hasta sayımız azalmaya devam ediyor. Test sayımız düne göre fazla. Vaka sayımızda kısmi artış var. Yeni hayat tarzımız Kontrollü Sosyal Hayat, yani hep birlikte tedbir. Koşulu: Maske + 1, 5 metre Sosyal Mesafe.” ifadelerini kullandı.

48 CANIMIZ ARAMIZDAN AYRILDI

Bakan Koca’nın paylaşımına göre bugün tam 38 bin 565 corona virüsü testi yapıldı ve 1708 yeni vaka tespit edildi. Ayrıca bugün 48 canımız aramızdan ayrıldı. İyileşen hasta sayımız ise 2103 oldu.

İşte 15 Mayıs 2020 corona virüsü tablosu:

CORONA VİRÜSÜ NEDEN EN ÇOK YAŞLILARI ETKİLİYOR?

Tüm bunların yanı sıra corona virüsünün en çok neden yaşlıları etkilediği vatandaşlar tarafından araştırılıyor.

Bilindiği gibi yaşlandıkça kronik hastalıklara yakalanma oranı oldukça rtıyor. Dünya genelinde KOAH, astım, obezite, diyabet gibi birçok kronik hastalığa bağlı olarak yılda 41 milyon kişi hayatını kaybediyor. Yaşlı vatandaşların genellikle bağışıklık sisteminin güçsüz olmasından dolayı birçok farklı hastalığa karşı savunmasız olabiliyorlar.

Yaşlı bireylerin bağışıklık sistemi genç bireylerin bağışıklık sistemine göre oldukça zayıftır. Bu da yaşlı bireyleri her türlü enfeksiyona karşı savunmasız hale getirmektedir. Bir virüs ile vücuda gerçekleşebilecek en ufak saldırı dahi yaşlı vatandaşlarımız için hasar bırakacaktır.

Öte yandan altta yatan herhangi bir hastalığı olmayan bireylerin koronavirüs enfeksiyonuna karşı ölüm oranı yüzde 1 civarlarında olurken kronik hastalığı bulunan vatandaşların corona virüsü nedeniyle ölüm oranı yüzde 10,5 veya yüzde 6,3 olarak belirtilmiştir. Bu bağlaamda kalp hastalığı olan vatandaşların ölüm oranı yüzde 10,5 olurken astım ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı gibi hastalıkları olan vatandaşlarda bu oran yüzden 6,3 civarındadır.

Buna göre yaşlı vatandaşlarımızın kronik hastalıklar ile mücadele etmesi ve bu bağışıklık sistemlerinin güçsüz olması corona virüsü ile mücadele kapsamında büyük risk oluşturmaktadır. Yaşlandıkça ortaya çıkan kronik sorunlardan dolayı yaşlı vatandaşların bir de virüsün bünyelerinde oluşturacağı hasarlar ile mücadele etmesi oldukça zor bir durum oluyor.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler