Gündem

Türkiye’de Covid-19 yüzünden ölenlerin yaşa ve cinsiyete göre dağılımları!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün Bilim Kurulu ile düzenlenen toplantı sonrası basına açıklamalarda bulundu. Daha önce sadece 60 yaş üstü vakaların risk grubunda sayıldığı algısının artık değiştiğini dile getiren Bakan Koca, "Virüs artık gençlerin de hayatını kaybetmesine neden oluyor" açıklamasını yaptı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Bilim Kurulu Üyeleri video konferans yöntemiyle bir araya geldi. Toplantının ardından Bakan Koca basına açıklamalarda bulundu. 81 ilde vakaların görüldüğünü ifade eden Koca virüsün artık genç ölümlerine de neden olduğunu bildirdi. Bakan Koca tarafından yapılan açıklamada, “Artık sadece yaşlı hastalarda can kaybı yaşanmıyor. Genç hastalarda, kronik hastalığı olan hastalarda da can kayıpları yaşanıyor. Genç yaş bir güvence görülmemeli.” İfadeleri kullanıldı.

Covid-19 yüzünden ölenlerin yaşa göre dağılımları

Türkiye’de açıklanan son corona virüsü tablosuna göre, toplam can kaybı 725 olurken 3 bin 892 yeni vaka tespit edildi. Türkiye genelinde toplam vaka sayısı 34 bin 109’a yükseldi. Hayatını kaybeden vatandaşların yüzde 19’u ise 60 yaşın altında.

Sağlık Bakanı tarafından yayınlanan verilerde, covid-19 yüzünden yaşamını yitiren hastaların yüzde 10’u 60 yaşının altında ve herhangi bir kronik rahatsızlığı yok. Yüzde 9’u ise 60 yaşının altında ve en az bir kronik rahatsızlığı var.

60 yaşının üzerinde ve kronik hastalığı bulunmamasına rağmen hayatını kaybedenlerin oranı yüzde 13. 60 yaşının üzerinde ve en az bir kronik rahatsızlığı bulunan hastaların oranı ise yüzde 68.

Vefatların Cinsiyetlere Göre Dağılımları 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca corona virüsünün erkeklerde daha fazla sayıda ölüme neden olduğunu açıkladı.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir