GündemKamu Haberleri

Türkiye’de koronavirüs aşıları nerelerde kimlere yapılacak? Aşı randevusu nasıl alınır?

Koronavirüs aşıları Türkiye’ye gelmeye başlaması ile birlikte, aşıların nerelerde ve kimlere yapılacağı merak ediliyor. Aşı uygulamasının ayrıntıları belli oldu. Peki, koronavirüs aşısı olmak için ne yapılması gerekiyor? Covid-19 aşısı için randevu nasıl ve nereden alınacak? İşte detaylar…

COVİD-19 AŞI UYGULAMASI

Sağlık Bakanlığı, korona aşıları için 81 ilin Sağlık Müdürlüklerine yazı gönderdi. Yapılan bilgilendirme yazısında, Türkiye’de koronavirüs aşılarının nerelerde kimlere yapılacağı açıkladı. Yazıda, aşılama için Merkezi Hastane Randevu Sistemi’nin (MHRS) kullanılacağını bildirdi. Covid-19 aşılaması tüm Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) ile kamu, özel ve üniversite hastanelerinde oluşturulacak Covid-19 aşı uygulama birimlerince yapılacak.

Aşılar ASM ile kamu, özel ve üniversite hastanelerinde oluşturulacak Covid-19 aşı uygulama birimlerince yapılacak. Aşı olacak vatandaşlar bu birimlere Merkezi Hastane Randevu Sistemi sistemi üzerinden alacakları randevu ile başvuracak.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 81 ilin Sağlık Müdürlüklerine gönderdiği yazı ile, bu güne kadar ASM ve bakanlığa bağlı kamu hastaneleri için hizmet veren MHRS’nin kapsamının genişletildiğini duyurdu.  Buna göre Covid-19 aşısı uygulama süreciyle birlikte ilk defa özel ve üniversite (Kamu/Vakıf) hastaneleri de MHRS sistemine dahil edilmiş olacak.

ÜNİVERSİTE HASTANELERİ TANIMLANACAK

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Tekin imzasıyla gönderilen yazıda “Aşı uygulamasının MHRS sistemi üzerinden randevulu bir şekilde yapılması için sistemde kayıtlı olmayan özel ve üniversite (Kamu/Vakıf) hastaneleri de MHRS sistemine tanımlanacaktır. Bu kapsamda MHRS işlemlerini yürütebilecek yetkinliğe sahip bir personelin MHRS sorumlusu olarak Bakanlığımıza bildirilmesi gerekmektedir” denildi.

AŞI RANDEVUSU NASIL ALINIR

www.mhrs.gov.tr adresinden randevu al bölümüne girdiğinizde, kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan ekranın üst bölümünde yer alan “Randevu Geçmişi” kısmından randevularınızı görebilir, iptal etmek istediğiniz randevunun sağ tarafındaki “İptal Et” butonuna basarak randevunuzu iptal edebilirsiniz.

İLK AŞILAMA KİMLERE YAPILACAK?

ilk aşamada sağlık çalışanları, 65 yaş üstü ile yaşlı, engelli, korumaevlerinde kalanlar ile kalabalık yerlerde yaşayanlara aşı yapılacak.

 

 

İlgili Makaleler