Önemli Başlıklar

Türkiye’de ölen korona hastaları nasıl defnediliyor? Cenazeler yıkanıyor mu?

Türkiye’de maalesef Koronavirüs dolayısı ile ölenlerin sayısı 5 bini geçti. Dünya’nın birçok yerinde koronadan ölenlere cenaze ritüelleri yapılmazken, Türkiye’de ölen korona hastaları nasıl defnediliyor? Cenaze törenleri yapılmıyor ama ritüeller arasında olan cenaze yıkama işlemleri yapılıyor mu? Cenazeler, ailenin isteği üzerine istenilen mezarlığa gömülebiliyor mu? Tüm ayrıntılarıyla Türkiye’de ölen korona hastalarının gömülme ve defnedilme süreçleri…

Türkiye’de son 20 gün içerisinde ölenlerin ortalama günlük sayısı 20’lerde. Türkiye’de Koronavirüs yüzünden ölenlerin toplam sayısı ise maalesef 5 bini geçti. Dünyada ise toplam ölenlerin sayısı 1 milyonu çoktan geçmiş durumda. Brezilya, Hindistan başta olmak üzere birçok ülkede korona salgını yüzünden ölenler için hiçbir ritüel cenaze işlemleri yapılmadan toplu gömülme işlemleri yapılıyor.

TÜRKİYE’DE KORONADAN ÖLENLERİN CENAZE İŞLEMLERİ

Peki, Türkiye’de ölen korona hastaları nasıl defnediliyor? Cenazeler yıkanıyor mu? Cenazenin yıkanılması sırasında aile fertleri gasilhaneye girebiliyor mu? Cenaze, defnedilme sürecinde hangi aşamalardan geçiyor? Korona virüsü salgınında ölenler tabutla mı gömülüyor? Cenaze namazları kılınıyor mu? İşte Korona virüsten ölenlerin cenaze işlemleri…

CENAZE İŞLEMLERİ

Koronavirüs nedeniyle ölenler için bazı mezarlıklarda özel yer açılması, cenazelerin tabutla toprağa verilmesi, cenazelerin vakit namazı beklenmeden defnedilmesi, tüm süreçte yer alan personelin özel koruyucu kıyafetlerle görev alması, tüm törenlerde sosyal mesafe kuralına uyulması, bunların başlıcaları…

ÖLÜLERİN YIKANMASI

Gasilhane içi ve çevresinde yoğun bir tempoyla çalışan personel, koruyucu ekipmanla görev yapıyor. İçeride bir kişi devamlı dezenfektanla ortamı temizliyor. Koronadan ölenler yıkandıktan sonra, önce kefene, sonra ceset torbasına sonra da tabuta konuyor.
Üzerinde surelerin de yazdığı yeşil tabut örtüsüyle kaplanan tabutlar daha sonra gasilhane önüne çıkarılıyor.

CENAZE NAMASI KILINIYOR MU?

Burada küçük cemaatlerle, arada boşluk bırakılarak cenaze namazları kılınıyor. Kılınan her bir namazdan sonra sıra sıra dizilmiş cenaze araçlarından biri yaklaşıyor ve tabut araca konuyor.
Araç mezarlığa doğru yola çıkarken vefat eden kişinin yakınları da araçlarıyla cenaze aracını takip ediyor.

KORONA VİRÜSTEN ÖLENLER HANGİ MEZARLIKLARA GÖMÜLÜYOR?

İBB Mezarlıklar Müdürü Ayhan Koç’un aktardığına göre koronavirüsten hayatını kaybeden bir kişi varsa aile mezarlığına gömülüyor. Eğer yakınlarının istediği bir mezarlıkta şartlar uygunsa oraya da defnedilebiliyor.

İSTANBUL’DA Kİ KORONA MEZARLIĞI

İstanbul’da koronavirüs nedeniyle ölenlerin büyük bir bölümü bu iki mezarlığa gömülüyor.
Her bir törende önce cenaze arabası geliyor ve tabut yetkililer tarafından taşınıyor. Üzerinde koruyucu beyaz tulum, maske, gözlük ve eldiven bulunan imam, dua okuyor.

Bu sırada cenaze, tabutla birlikte mezarlığın içine bırakılıyor. Zeminin taşlık olması nedeniyle iş makineleri kepçelerle mezarlığı dolduruyor sonra da yakınları kürekle son toprağı atıyor.

CENAZELER TABUTLA MI GÖMÜLÜYOR?

Cenazeler tabutla birlikte toprağa veriliyor. Koç’un aktardığına göre bu uygulamaya, hem koronavirüsün bulaşmasına dair bir önlem olarak hem de vefat eden kişinin cenazesinin ileride başka bir ile naklinin istenebileceği düşünülerek karar verilmiş.

İlgili Makaleler