Ekonomi

Türkiye’de vatandaşlar Suriye altını almaya başladı!

Düğün sezonunun gelmesi ve altındaki yükselişle beraber Suriye altınına talep arttı. Türkiye’de vatandaşlar evlenen çiftlere hediyelerini Suriye altını alarak vermeye başladı. Çakma altın olarak nitelendirilen Suriye altınını gerçek altından ayırmak da oldukça zor. Peki, Suriye altını gerçeğinden nasıl ayırt edilir?

Türkiye’de bu sene corona virüsü salgını nedeniyle bir çok vatandaş ekonomik zorluklar yaşarken aynı zamanda altın fiyatlarında yükselişler meydana geldi. Düğün zamanının gelmesi ile beraber gelin veya damada hediye altın almak isteyen vatandaşlar arasında fiyatı 10 ila 50 lira arasında değişen Suriye altınına talep arttı. Çakma altın olarak değerlendirilen Suriye altını hakkında açıklama yapan Kuyumcu Bülent Dalyan, “Maddi durumu elverişli olmayan kişiler ‘elleri boş kalmasın’ diyerek gelin ve damada sahte altın takıyor. Tabi çiftlerin bunu ilk bakışta anlaması çok zor. Firmamıza geldiklerinde takılan altının sahte olduğu ortaya çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Suriye altını normal altından nasıl ayırt edilir?

Suriye altınını normal altından ayırmanın yollarını anlatan Dalyan, Suriye altınının çizilince boyasının kalkacağını ifade etti. Dalyan konuyla ilgili olarak, “Sahte altına yakından bakıldığında üzerindeki işçilik kendini belli eder. En ayırt edici özelliği ise koyu sarı rengidir. Eline aldığında diğer altınlara göre hafif kalır. Bir de üzerine herhangi bir metal ile kazınırsa boyası kalkar. Gerçek altın ne kadar kazınırsa kazınsın özelliğini kaybetmez” açıklamasında bulundu.

İlgili Makaleler