Gündem

Türkiye’de yeni corona virüsü kısıtlamaları uygulanacak mı? Bakan Koca açıkladı

Türkiye’de artan vakalar nedeniyle yeni corona virüsü kısıtlamalarının uygulanıp uygulanmayacağı merak ediliyordu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün düzenlenen Bilim Kurulu Toplantısı ardından yazılı açıklamada bulundu. Bakan Koca tarafından yapılan açıklamada, çekilerek “Alınması gereken kısıtlayıcı tedbirler tüm detaylarıyla masaya yatırıldı. Hastalığın yayılmasını önleyici somut tedbirlerin hayata geçirilmesinin tavsiye edilmesi yönünde karar alındı.” Denildi.

Dünya çapında milyonlarca insanın enfekte olmasına neden olan corona virüne karşı Türkiye’de mücadele devam ediyor. Artan vaka sayıları nedeniyle endişe yaşayan vatandaşlar yeni corona virüsü kısıtlamalarının uygulanıp uygulanmayacağını merak ediyordu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından kısıtlama açıklamasında bulundu.

İşte Bakan Koca tarafından yapılan açıklama:

Dünya 11 aydır yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele ediyor. Salgın, küresel ölçekte yayılmaya ve can almaya devam ediyor. Bugün itibariyle dünya genelinde 55 milyon vaka tespit edildi, 1 milyon 400 bine yakın can kaybı yaşandı.

Bu süreçte hiçbir ülkenin bu virüsten bağışık kalması mümkün olmadı. Ülkemizde Mart-Mayıs ayları arasında yaşanan ilk dalganın ardından vaka sayılarını kontrol altına almayı başardık. Ancak son aylarda, tüm dünyadakine benzer bir seyirle, vaka ve ölüm sayılarında önemli artışlara şahit oluyoruz. Bugün birçok ülke kapanma tedbirleri dahil toplumsal hareketleri kısıtlamalarına yeniden başvurmaya başladı.
Son dönemde sürekli dile getirdiğimiz üzere, tüm Türkiye’de genel bir artış eğilimi mevcut. Ancak İstanbul başta olmak üzere ülkemizin genelinde daha ciddi seyrediyor. Bir çok ilimizdeki artış, sağlık kuruluşlarımız üzerindeki baskının da artmasına sebep oluyor. Bilim Kurulunda artış hızının yüksek seyrettiği illerimizin üzerinde özel olarak durduk.

Hastane kapasitelerimize, sağlık çalışanlarımızın koşullarına, uyguladığımız tedavi protokollerine, dünyadaki yeni tedavi seçeneklerine, aşı ve ilaç çalışmalarına yönelik detaylı değerlendirmelerimizi yaptık.
Kış aylarının gelişi nedeniyle insanlar daha yoğun kapalı alanlarda bulunuyor. Vaka artışında birincil etkenin insan hareketliliği ve toplu mekanlarda bulunma olduğuna dikkat çekilerek alınması gereken kısıtlayıcı tedbirler tüm detaylarıyla masaya yatırıldı. Hastalığın yayılmasını önleyici somut tedbirlerin hayata geçirilmesinin tavsiye edilmesi yönünde karar alındı.

Salgınla mücadelede yalnızca kamu kurumlarının çabası yeterli olmaz. Yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının, medyamızın, kanaat önderlerinin ve birer birer her vatandaşımızın sağduyusuna ve katkısına ihtiyacımız var. Unutmayalım, koronavirüs alacağımız tedbirlerden güçlü değildir.

Türkiye’de son durum

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan son corona virüsü tablosuna göre, son 24 saatte 151 bin 516 test uygulandı. Testler sonucunda 3 bin 316 yeni vaka kaydedildi. 94 kişi corona virüsü nedeniyle hayatını kaybetti. 2 bin 712 vatandaş ise virüsten kurtularak sağlığına kavuştu.

İlgili Makaleler