Gündem

Türkiye’deki eski kısıtlamalar geri dönecek mi? Açıklama yapıldı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, , Youtube üzerinden yayımladığı video ile corona virüsü salgını hakkında açıklamalarda bulundu. “Türkiye'de eskiye benzer yasaklar olur mu?” sorusuna da yanıt veren Özlü, “Kontrolün elden gideceğine dair kaygılar ortaya çıkarsa o zaman kısıtlamalar tekrar gelebilir.” İfadelerini kullandı.

Türkiye’de corona virüsü vaka sayısında yaşanan artışlar kısıtlama endişelerini de beraberin de getiriyor. Artan vakalar nedeniyle vatandaşlar eski kısıtlamalara geri dönülüp dönülmeyeceğini merak ediyorlar. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, Youtube üzerinden yayımladığı video ile corona virüsü salgınına yönelik açıklamada bulundu. “Türkiye’de eskiye benzer yasaklar olur mu?” sorusuna da yanıt veren Özlü, “Bugün için böyle bir şey gündemde değil. Asıl olan şey kontrollü şekilde hayatımızı sürdürebilmek. Ama kontrolün elden gideceğine dair kaygılar ortaya çıkarsa o zaman kısıtlamalar tekrar gelebilir. Özellikle lokal olarak bunların yapılaması daha doğru gibi şu anda. Her ilde durum aynı değil. İllere göre de bu bulaşmanın nedenleri farklılaşıyor” ifadelerini kullandı.

Vaka sayısının artmasını bekliyorum

Açıklamalarında, Kurban Bayramı’nın etkisini önümüzdeki günlerde görüleceğini belirten Prof. Dr. Özlü, “Pandemi hız kesmedi. 300 binlere yakın yeni olgu çıkıyor dünyada. Güvenli bir noktada olmadığımız aşikar. En iyilerden olan Avrupa’da da son zamanlarda artışlar başladı. Türkiye’de de vaka sayıları arttı, artıyor.
Bayramın etkisini göreceğimiz, önümüzdeki günlerde bu sayının daha da artmasını bekliyorum ben. Tehlike aynen devam ediyor. Önümüzde de okulların açılması dönemi var” dedi.

Okullardaki risk çok fazla

Corona virüsü salgınında en çok tartışma konularından olan okullar ile ilgili açıklamada bulunan Prof.Dr.Özlü okullarda corona virüsü riskinin çok fazla olduğuna ancak 26 milyon gencin hayatından 1 seneyi çalmaya haklarının olmadığını açıkladı.

Özlü konuya ilişkin açıklamasında, “Okullar açılmasın’ denilebilir evet. Ama düşünün ki 26 milyon gencin hayatından bir seneyi çalmaya hakkımız var mı? Eskisi gibi okulları da açmak sağlık açısından ciddi risk taşıyor. Bu kararı Milli Eğitim Bakanlığı verecek; ama her halükarda önceki yıllardaki gibi olmayacağını söyleyebilirim. Daha esnek, daha kontrollü hibrit yöntemler kullanılabilir.

Bulaşma riskini azaltacak tedbirler alınacağını düşünüyorum. Ama okullarda ne yaparsak yapalım risk yok olmayacaktır, hep olacaktır. Ama şöyle de düşünelim; risk her yerde var, sadece okullarda değil. Ama okullardaki risk çok daha fazla. Bu riski kontrol etmek mümkün olursa hasarı azaltabiliriz” ifadelerini kullandı.
Güz döneminde insanların kapalı ortamlara dönmesinden dolayı vaka sayılarının artacağını açıklayan Özlü, “Yasaklar ve kısıtlamalar bu işi frenler, doğru. Ama bu frenleme geçici bir etki. Onu gördük zaten. Daha önce aldığımız kısıtlamalar etkisini gösterdi; ama bu etki geçici. Aldığınız sürece geçerli, bıraktığınız zaman tekrarlıyor. Dolayısıyla bunları sürekli yapmanız mümkün değil.

Söylediğim gibi bu salgının kaç yıl süreceği belli değil. Uzayabilir, uzadı da. Böyle genel kısıtlamalar, yasaklamalar dünyada da şu an gündemde değil. Bu tür kısıtlamalardan ziyade kontrollü bir şekilde hayata geri dönmek. Bunu olması gereken noktada tutamıyoruz.” Dedi.

Toplu taşımada yükü azaltmak gerekiyor

 

Kentlerdeki toplu taşımanın üzerindeki yükünün azaltılması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Özlü, “Sabah işe gidiş saatlerinde ve akşam üstü de işten dönüş saatlerinde toplu taşımada kalabalıklaşma oluyor. Orada bulaş zincirleri meydana geliyor. Dolayısıyla bu yükü azaltmamız lazım.

Türkiye’de corona virüsü vaka sayısında yaşanan artışlar kısıtlama endişelerini de beraberin de getiriyor. Artan vakalar nedeniyle vatandaşlar eski kısıtlamalara geri dönülüp dönülmeyeceğini merak ediyorlar. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, Youtube üzerinden yayımladığı video ile corona virüsü salgınına yönelik açıklamada bulundu.  “Türkiye’de eskiye benzer yasaklar olur mu?”  sorusuna da yanıt veren Özlü, “Bugün için böyle bir şey gündemde değil. Asıl olan şey kontrollü şekilde hayatımızı sürdürebilmek. Ama kontrolün elden gideceğine dair kaygılar ortaya çıkarsa o zaman kısıtlamalar tekrar gelebilir. Özellikle lokal olarak bunların yapılaması daha doğru gibi şu anda. Her ilde durum aynı değil. İllere göre de bu bulaşmanın nedenleri farklılaşıyor” ifadelerini kullandı.

İllerindeki riskleri göre kararlar alınabilir

Büyük kentlerde sadece toplu taşıma değil onun dışında da kalabalıklaşan alanlar, AVM’ler, kalabalık caddeler, plajlar, restoranlar maskesiz mesafeye dikkat edilmeden insanlar bir aradalar, eskisi gibi gezmeye, alışveriş yapmaya devam ediyorlar. Bu alanlarda bulaşmalar ortaya çıkıyor. Büyükşehirlerde de buralara dönük bazı denetimler, cezaî müeyyidelerin getirilmesi lazım. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kendi illerindeki riskleri göre lokal kararlar alabilirler. Karantina, sokağa çıkma kısıtlamaları olabilir. İşletmelerin kontrolü ve cezalandırılması olabilir. Ulusal bazda, genel kısıtlamalar da ihtiyaç olursa alınabilir. Umarın onlara ihtiyaç olmaz. Dünyada bu kısıtlamalara geri dönen insanlar var. Okulları açıp tekrar kapatan ülkeler var. AVM’leri açıp tekrar kapatan ülkeler var. Bu tür geri adımlar da olmaz diyemeyiz” açıklamasını yaptı.

Özlü, Anadolu kentlerinde bayramlaşma için, tatil için büyük şehirlerden gelen eş-dost ile temas, nişan, söz, düğün, taziye, asker uğurlama gibi töresel cemiyetler, toplantılar sırasında bulaşmaların olduğunu belirterek, bu kentlerde bu etkiler göz önüne alınarak tedbirler alınması gerektiğini belirtti.

İlgili Makaleler