Ekonomi

Türkiye’deki Herkesi İlgilendiriyor ! Yeni Uygulama 1 Ağustos’ta Başlıyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Yeşil Tarifeyi başlatıyor. Bu tarife 1 Ağustos'ta başlıyor. YETA uygulamasında fiyatlar abone grubuna göre kilovatsaat başına 79,25 ile 91,46 kuruş arasında değişiklik gösterecek.

Resmi Gazete’de EPDK’nin, Dağıtım Lisansı Sahibi Tüzel Kişiler ve Görevli Tedarik Şirketlerinin Tarife Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esaslarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kararı yayımlandı ve yürürlüğe girdi.

Bu karar kapsamında tüketici yeşil tarifeye geçme talebini yazılı olarak görevli tedarik şirketine yapacak. Bu doğrultuda tarife değişikliği talep tarihinin içinde bulunduğu dönem sonundaki endeks tespitleriyle çıkarılacak faturayı takip eden ilk fatura döneminde yapılacak. Ayrıca tüketicilerin yeşil tarifeye geçme talebi bir takvim yılında en faz iki defa olabilecek.

Bunun yanı sıra Resmi Gazete’de Kurulun görevli tedarik şirketleri tarafından, yeşil tarifeyi seçen tüketicilere 1 Ağustos itibarıyla geçerli olmak üzere uygulayacağı tarife tablosuyla ilgili onaylama kararı da yayımlandı.

FİYAT FARKLILIĞI

Tarife tablosu kapsamında yeşil tarife ve dağıtım bedelinin kilovatsaat fiyatı, alçak gerilim, orta gerilim, tek terimli, çift terimli olmasına, sanayi, ticarethane, mesken, tarımsal sulama ve aydınlatmada kullanılmasına göre 79,25 ile 91,46 kuruş arasında farklılık gösterecek.

Konu ile ilgili olarak iletim sistemi kullanıcılarının vergi, fon ve pay hariç kilovatsaat başına yeşil enerji bedeli 69,97 kuruş olarak belirlendi. Görevli tedarik şirketinden enerji alan tüketicilerin yeşil enerji bedeli de dağıtım bedeli hariç 69,97 kuruş olarak hesaplandı.

İlgili Makaleler