EkonomiKamu Haberleri

Türkiye’den 5 ülkeye salgın dolayısı ile maddi destek yapılacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile 5 ülkeye COVID-19 Salgını Sebebiyle Destek Olunması Amacıyla maddi destek verilecek. 10 Aralık 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan ilanlara göre Türkiye başta KKTC olmak üzere Nijer, Nijerya, Tunus ve Kongo Cumhuriyeti Hükümetine sağlık alanında hibe desteği verecek.

Gazete’de bu 5 ülkeye yapılacak desteklerle ilgili şu kararlar yayınlandı;

HİBE YAPILACAK ÜLKELER

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Nijer Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Sağlık Alanında Hibe Yapılmasına Dair Anlaşmanın Yürürlüğe Girmesi Hakkında Karar (Karar Sayısı: 3284)

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kongo Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Sağlık Alanında Hibe Yapılmasına Dair Anlaşmanın Yürürlüğe Girmesi Hakkında Karar (Karar Sayısı: 3285)

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Nijerya Federal Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Sağlık Alanında Hibe Yapılmasına Dair Anlaşmanın Yürürlüğe Girmesi Hakkında Karar (Karar Sayısı: 3286)

Türkiye Cumhuriyeti Tarafından Tunus Cumhuriyeti’ne COVID-19 Salgını Sebebiyle Destek Olunması Amacıyla 5.000.000 ABD Doları Tutarında Nakdi Hibe Verilmesine İlişkin Olarak 13/11/2020 Tarihinde Ankara’da İmzalanan Ekli Anlaşmanın Yürürlüğe Girmesi Hakkında Karar (Karar Sayısı: 3287)

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Sağlık Alanında Hibe Yapılmasına Dair Mutabakat Zaptının Yürürlüğe Girmesi Hakkında Karar (Karar Sayısı: 3282)

Yapılan yardımlarla ilgili konuşan CHP Milletvekili Engin Altay şu eleştirilerde bulundu;

Büyük devlet olmanın bazı sorumlulukları vardır. Yardımlaşma ve dayanışma gibi. Ama 590 bin vatandaşın doğalgazın kesildiği, 123 bin vatandaşımızın elektriğinin kesildiği bir anda 2 tane Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile karşı karıyayız. Kapanan iş yerlerinden dolayı binlerce insan aç iken, sayın Cumhurbaşkanı Tunus Cumhuriyetine Covid-19 salgını sebebiyle 5 milyon ABD doları yardımı yapıyor. Yani millet aç, açık… 590 bin vatandaşın doğalgazı kesik, evde üşürken Tunus’a 5 milyon dolar para gönderiyor Sayın Erdoğan…

Daha öncede Erdoğan Somali’ye aynı şekilde bir yadımda bulunarak IMF’ye olan borçlarını sildiriyor. Şöyle baktığın zaman işte ne güzel ülkemiz gariban ülkelere yardım ediyor diyorsun. Ama Türkiye’de işyerlerin kapalı olmasından kaynaklı, insanlar aç… Borçlarını yatıramıyorlar… İnsanlar akşam ne yiyeceğim diye kara kara düşünürken baka ülkelere yardım etmek bana şu sözleri hatırlatıyorlar…

Ekmek yok yemeğe atla gidiyor içmeye… Eve lazım olan camiye haramdır.

İlgili Makaleler