Gündem

Türkiye’den Dünyayı Heyecanlandıran Covid-19 Açıklaması: 2 Önemli Gelişme Var

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank corona virüsü hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Varank açıklamalarında 2 önemli gelişme olduğunu belirtti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank corona virüsü hakkında açıklamalarda bulunarak yerli solunum cihazı ve aşı çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Varank NTV’de vanlı yayına katılarak önemli değerlendirmelerde bulundu. Bakan Varank açıklamalarında şu ifadelere yer verdi

Türkiye aşı çalışmasında nasıl bir yol izliyor?

”Bakanlığımızın ilgili kuruluşu TÜBİTAK, biz daha bu salgın Çin sınırında iken bilim insanlarımızla bir görüşme gerçekleştirdik. Bizim geçtiğimiz yıl geliştirdiğimiz 2 önemli gelişme var. Özellikle aşı geliştirme noktasında.

Bu kurumlarımız nasıl aşı geliştirebiliriz şeklinde bir çalışma yürüyor şu an. 7 tane aşı, 7 ilaç, 14 projemiz var. Biz araştırmacılarımızdan 9 ay gibi kısa sürede netice alacağımız şeylere odaklanalım dedik. Bir portal da oluşturduk, bilim insanlarımızın yaptığı çalışmalar burada yayınlanıyor.

9 ay gibi bir hedeften söz ettiniz. Bunlar tüm dünya gibi bizim içinde maliyetli bir durum. Ne kadar bir bütçe ayırdınız?

14 araştırmacıdan 18 milyon liralık bir talep var. Biz bu fonu da araştırmacılara sağlıyoruz. Biz onlara önünüzde hiçbir engel yol dedik. Yeter ki bilim insanlarımız sonuç alsınlar.

Yerli solunum cihazı ile ilgili 15 Nisan’dan itibaren teslim etmek gibi bir plan var. Ev tipi ya da taşınabilir solunum cihazları da var. Türkiye’de yine bunlara da destek verdiğimiz girişimciler var.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir