Ekonomi

Türkiye’nin eli güçlendi! Faturalara indirim mi geliyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz’de doğalgaz bulunduğunu açıklamıştı. 320 milyar metreküp olarak bulunan doğalgaz sonrası uzmanlardan faturalara çifte indirim geleceği yorumu yapıldı.

Türkiye’de Karadeniz’de doğalgaz bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan doğalgaz müjdesini kamuoyuna duyurdu. Ülkede coşku yaratan haber sonrası faturalara indirim uygulanıp uygulanmayacağı merak ediliyordu. 2023’te çıkarılması öngörülen doğalgaz hakkında değerlendirmelerde bulunan uzmanlar faturalarda çifte indirim olabileceğini dile getirdiler.

Ciddi indirimler yapılabilir

Konu hakkında değerlendirmede bulunan Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Enerji Ekonomileri Derneği Başkanı Gürkan Kumbaroğlu, Türkiye’nin gaz satın aldığı ülkeler ile pazarlık yaparken elinin çok güçlendiğini bildirdiği açıklamasında, yapılacak yeni sözleşmeler ile ciddi indirimler yapılabileceğinin altını çizdi.

Türkiye’nin eli daha da güçlendi

Kumbaroğlu indirime ilişkin açıklamasında , ”Son gelişmeyle birlikte Türkiye’nin eli daha da güçlendi. Buna göre fiyatlar aşağı yönlü güncellenecek. Zaten 2023’den sonra Rus gazına ihtiyacımız da kalmayabilir. Ama Rusların Türkiye’ye ihtiyaçları var. Çünkü Rus gazını Avrupa’ya satacaksa Türkiye üzerinden satmak zorunda.” İfadelerini kullandı.

Fiyatların düşmesi kaçınılmaz

Doğüalgaz keşfi ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yapılan açıklamalarda, “Malın bol olduğu yerde fiyatların düşmesi kaçınılmaz” denilmişti.

İlgili Makaleler