Ekonomi

Türkiye’nin En Düşük İhtiyaç Kredisi Faizine Sahip Olan Bankaları Belli Oldu; 20 Bin TL Çeken Bile 700 TL İle Geri Ödeyebiliyor…

Bankacılık sisteminin kuşkusuz en faydalı yani acil nakit ihtiyaçlarına krediler karşılığında çözüm buluyor olması oluyor. Ancak, özellikle özel bankaların faiz oranları 2022 yılının haziran ayıyla birlikte neredeyse yüzde 3’ü aşmış bulunuyor. Hal böyle olunca vatandaşlar da acil nakit ihtiyaçları için en uygun faiz oranıyla kredi veren bankalara yöneliyor. Bu ay da en uygun faizli ihtiyaç kredisini sunan bankalar kamu bankaları oluyor.

Kamu bankalarının en büyük avantajı devlet faiz destekli olarak çeşitli sektöre sağladıkları kredilerin yanı sıra taşıttan, konut kredisine kadar her kredi türünde kamusal anlayış ilkesiyle faiz politikası gütmesi oluyor. Bu anlayış kamu bankalarının verdiği ihtiyaç kredilerinde de güdülüyor. Dolayısıyla bu ay da en uygun faizli kredileri veren bankalar Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank oluyor.

Azami Vade Mecburi 36 Ay Oluyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) mevzuatlarına uymakla yükümlü olan kamu bankaları, vade seçeneklerini de bu mevzuat çerçevesinde belirliyor. Bu mevzuata göre, 50 bin TL’ye kadar olan tüm ihtiyaç kredilerini 36 aya kadar vadelendirebilen kamu bankaları, 50 bin TL’den 100 bin TL’ye kadar olan tüm kredileri ise 24 ay taksitlendirebiliyor. Ancak, söz konusu ihtiyaç kredilerinde esnek geri ödemeler çıkararak, bu vadeleri daha avantajlı hale getiren kamu bankaları; aylık eşit taksitli, 3 ayda bir eşit taksitli, artan taksitli, azalan taksitli ve serbest ödemeli gibi ödeme planları sağlıyor. Yani hem Ziraat Bankası hem Halkbank hem de Vakıfbank müşterisine özel ödeme planı oluşturabiliyor.

Taksitler Cüzi Ödeme Bedeli Ortaya Çıkarıyor

Ödemelerde sağladıkları kolaylığın yanı sıra geri ödemelerde sundukları cüzi taksitler ile de avantaj yaratan kamu bankalarında faiz oranlarının düşüklüğü de vatandaşın cebini rahatlatıyor. Bu bağlamda yüzde 1,71 oranıyla ihtiyaç kredisi sağlayan Halkbank, 20 bin TL’lik bir ihtiyaç kredisi için aylık taksitleri 791 TL’ye kadar düşürebiliyor. Yüzde 1,79 oranından faizle ihtiyaç kredisi veren Ziraat Bankası, 20 bin TL’lik bir ihtiyaç kredisinde aylık ödemeleri 36 ay vadede 803 TL’ye kadar indirirken; yüzde 1,91 oranıyla ihtiyaç kredisi sunan Vakıfbank ise 20’nin TL ihtiyaç kredisinin çekilmesi halinde aylık taksitini 822 TL’ye kadar indirebiliyor.

İlgili Makaleler