GündemKamu Haberleri

Türkiye’ye koronavirüs aşısı ne zaman geliyor? İlk önce kimlere aşı yapılacak?

Sağlık Bakanlığı Fahrettin Koca Koronavirüs aşısının ne zaman Türkiye’ye geleceğini açıkladı. Bakan Koca’nın açıklamalarına göre Türkiye’ye toplam 50 milyon aşı gelecek. Bu aşılar Aralık ayı itibari ile Türkiye’ye gelmeye başlayacak ve Şubat ayına kadar devam edecek. İlk etapta 10 milyon korona aşısı gelecek. Peki, bu gelecek ilk aşılar öncelikli olarak kimlere yapılacak? İşte detaylar…

COVİD AŞILARI ÖNCELİKLİ OLARAK KİMLERE YAPILACAK?

Covid-19 aşısının Türkiye’ye ne zaman geleceği ve nasıl uygulanacağına ilişkin detaylar çarşamba günü Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın düzenlediği basın toplantısında ele alındı. Yapılan açıklamalarda, gelecek olan aşılar ilk önce kronik hastalığı olan, 65 yaş ve üstü olan vatandaşlar ile Sağlık çalışanlarına yapılacak. Daha sonra Ocak ayında gelen 20 milyon aşı ise, başta kamu çalışanları olmak üzere, gelen diğer aşılarla birlikte diğer vatandaşlara yapılması öngörülüyor. Konu ile ilgili Bakan Koca şöyle dedi;

‘’Sağlık çalışanlarımızdan başlamak üzere riskli gruplar ve enfeksiyonu yayma potansiyeli yüksek olan kesimler. Şoförler, berberler, kuaförler gibi hizmet sektörü de yer yer devrede olacak.”

Toplamda 50 milyon doz aşı için sözleşme yaptıklarını duyuran Bakan Fahrettin Koca, diğer ülkelerle de görüşmeleri sürdürdüklerini beyan eden Koca “bir başka aşı için de aralık ayında bir milyon, daha sonra 25 milyona kadar aşının getirilmesi için” görüşmelerin devam ettiğini ekledi. Peki, bu koronavirüs aşıları hangi ülkenin aşıları? Aşılar nereden gelecek?..

AŞILAR HANGİ ÜLKEDEN GELECEK?

Koca, Çin merkezli Sinovac firması tarafından üretilen Covid-19 aşısından 50 milyon dozun satın alınması için anlaşıldığını açıkladı. Rusya gibi aşı üreticisi diğer ülkelerle de irtibat halinde olduklarını belirten Koca, “Çin ve Almanya kaynaklı aşıların ülkemizde faz çalışmalarını kamuoyuyla paylaşıyoruz. Bu yıl bitmeden aşıya kavuşmanın ümidi içindeyim” diye konuştu. Peki, koronavirüs aşıları ücretli mi olacak?

AŞILAR ÜCRETLİ Mİ OLACAK?

Çin’den gelecek aşının vatandaşa ücretsiz uygulanacağını söyleyen Koca, vatandaşların talep etmeleri takdirinde diğer aşıları belirli bir ücret karşılığı yaptırabileceğini söyledi:

“Bu aşıyı yaparken biz vatandaşımızdan herhangi bir ücret asla almayacağız. Aşının dünyada fiyatı aşağı yukarı belli, 10 dolar, 12 dolar, 5-5,5 dolar. Bizim sipariş ettiğimiz aşı dünya ortalamasının üstünde bir rakam. Bu aşıyı da vatandaşımıza ücretsiz ulaştırmayı sağlayacağız. Özellikle yapılmasını gerekli gördüğümüz kesimlere ücretsiz biz yapacağız. Bunun dışında farklı bir aşıyı almak isterse vatandaşımız, üst limit koyarak eczanelerden almalarının önünü açmış olacağız.”

 

İlgili Makaleler