Gündem

Üç Bakan katılımıyla corona virüs toplantısı yapıldı !Bakanlar virüs ile ilgili son gelişmeleri ve tedbirleri açıklıyor!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın katılımıyla yapılan Corona Virüs Bilim Kurulu toplantısı yapıldı. Bakanlar kamuoyunu bilgilendirmek için açıklamalar yapıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye’de virüs salgını önlemiyle ilgili açıklamalar yapıyor. Bilgi paylaşımının tereddütsüz süreceğini belirten Bakan Koca soruna siyasi değil bilimsel verilerle yaklaşıldığını açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklarından satırbaşları:

Avrupa ile ilgili tereddütlerimiz doğru çıktı

Devlet yönetimimiz bilgiyi kamuoyuna vermekte tereddüt etmemiştir. Hayatın maddi tarafları anında ikinci plana konmuştur. Süreç içinde sizlerle bu şekilde başka buluşmalarımız olması kuvvetle muhtemeldir. Bundan sonra her buluşma, bilgi paylaşımı dün gece ve öncesindeki süreçten farklı olmayacaktır. Yeni Corona Virüs ve diğer virüslere karşı antibiyotikler etkili değildir.
Sorun küresel, mücadelemiz ulusal. Bu ulusal mücadelenin güçlü bir aktörünün medya olacağına inandığımı söylemek istiyorum.

Salgının Avrupa’daki durumu bizi dün akşamki tabloyla karşı karşıya bırakmakla büyük ihtimalle yetinmeyecektir, risk ciddidir’

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un açıklamasında ise “15 Nisan turizm açısından hassas bir tarih. Mümkünse turizm talebinin nisan sonuna ertelenmesi daha mantıklı geliyor. Geçen seneye kıyaslandığında, daha az turistin gelmesini sağlamak çok daha sağlıklı bir çözüm olacağına karar verdik. Dün sektör temsilcileriyle bir toplantı yaptım. Maliye ve Hazine Bakanımızla da bir toplantı yaptım. Bir hafta içinde sektörel desteklerle ilgili açıklama yapacağız. Kültürel etkinlikler ve organizasyonlarla ilgili, bakanlığımıza bağlı organizasyonları nisan sonuna ertelemek… Yarın netleştireceğiz.” ifadelerini kullandı

 

TİCARET BAKANI PEKCAN’DAN SON DAKİKA KORONAVİRÜSÜ AÇIKLAMASI

Gerekli bütün tedbirleri alarak ticaretin akışını sağlamak istiyoruz. Ticaret Bakanlığı olarak arz talep dengesiyle sıhhi malzemelerde piyasalarda atış fiyat artışları oldu. Amacımız ihracatı engellemek değil. Ama piyasada maske olmadığı için önceliğimiz halkın sağlığı. Halkın normal piyasa fiyatlarından buna ulaşabilmesi önceliğimiz. Ticaret Bakanlığı olarak ürünleri ve firmaları denetledik. Soruşturma kapsamına aldıklarımız var.

Hiçbir gereksinim olmamasına rağmen fahiş fiyatların gıdalara sıçradığını görüyoruz. İşlemlerimizi yapacağız. Vatandaşlarımız sakin olsun. Ürün stoğu ve personelimiz var. Korku yok. Hiçbir sıkıntı yok. Fırsatçılara göz açtırmayacağız. Bizim de fuarlar 16 Mart’tan itibaren yurtdışı fuarlarını erteleme kararı aldık. Nisan’a kadar erteleyeceğiz.

BASININ SORULARINA CEVAP VERİLDİ

KORONAVİRÜS VAKASI HANGİ İLDE VE İLÇEDE GÖRÜLDÜ?

Bakan Koca: İl verebilirdim. İlçe verebilirdim. Kişisel mahremiyete önem vermemiz gerektiğini söylemeliyim. Vatandaşımız şunu bilsin, tedbirleri aldık.

Turizm sezonunun açılış tarihi nasıl olacak?

Bakan Ersoy: Sezon başlangıcını Nisan sonu olarak hesaplamalarını öneriyoruz. Amaç virüs riskinin düştüğü zamanlarda sayıyı yakalamak. Nisan sonuna erteledik sezonu.

Bakan Koca: 26 kişilik bilim kurulu var. Hastaya nasıl yaklaşılması gerektiğini biliyorum. Mahremiyet boyutu olmasa neden vermeyim. Verebilirim. Yurtdışı temaslı, genel durumu iyi, uçakla ilgili alınması gereken önlemler de alındı.

Okullar tatil edilecek mi?

Bakan Koca: Milli Eğitim Bakanlığı ile okulların tatil edilip edilmemesi konusunu bugün gündeme almadık. Ama duruma göre olabilir. Şu an için yok.”

Ayrıntılar geliyor…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir