Gündem

Uçakta telefonunu kapatmayanlar yandı! Tam 2 bin 603 TL para cezası ödeyecekler

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Tarafından Verilecek İdari Para Cezaları Hakkında güncelleme yapıldı. Artık uçakta telefonlarını kapatmayan yolcular 2 bin 603 TL ceza ödeyecek.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Tarafından Verilecek İdari Para Cezaları Hakkında Yönetmelikte Yer Alan İdari Para Cezalarının Yeniden Değerlendirilmesine İlişkin Tebliğ ile uygulanan cezalar artırıldı. Uçakta cep telefonunu kapatmayanlara 2 bin 603 TL para cezası uygulanacak.

Uçakta telefonlarını kapatmayanlara para cezası

Bunları yapanlar yandı

Yeni yayınlanan Tebliğ’te yer alan bilgilere göre; seyahat ettiği uçakta, uyarılmasına rağmen taşınabilir elektronik cihazları çalıştırmaya devam etmek, uyarılmasına rağmen yerine oturmamak, emniyet kemerini bağlamamak, baş üstü dolabını kapatmamak, başka yolcular ile veya kabin ekibi ile tartışmaya devam etmek, kabin ekibinin görevinin yapmasına güç kullanarak engel olmak, kabin ekibine ve diğer yolculara hakaret etmek, sözle tacizde bulunmaya devam etmek, kabin ekibinin verdiği talimatları yerine getirmemek gibi uçuş kurallarının ihlal edilmesi durumunda vatandaşa uygulanacak ceza tutarı 2.603 TL olarak belirlendi.

İHA cezaları da bildirildi

Resmi gazetede yer alan Tebliğle İHA’lara ilişkin aykırılıklarda uygulanacakpara cezaları hakkında da bilgilendirme yapıldı. İHA’ları Genel Müdürlük tarafından oluşturulan kayıt sistemine kaydetmeyenlere verilecek para cezası 9 bin 13 lira olarak tespit edildi. Kayıt sırasında gerçeğe aykırı beyanda bulunanlar veya veri girişi yapanlara da 18 bin 25 lira idari para cezası uygulanacak.

Kurallara uymayanlara 1.803 liradan 18 bin 25 liraya kadar ceza uygulanacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca belirlenen kurallara aykırı olarak veya mülki idare amirlerince tespit edilen alanlar dışında İHA uçuran kişiler ile Genel Müdürlüğün İHA’larla ilgili koyduğu kurallara ve bu kapsamda sivil havacılığı düzenlemek maksadıyla alacağı önlemlere uymayanlara da 1803 liradan 18 bin 25 liraya kadar idari para cezası verilecek. Yeni yapılan idari ceza düzenlemesine göre; Ruhsat, bilgi ve belge verilmesi, posta taşıması, değişikliklerin bildirilmesi, sivil hava araçlarının tescili, pilotların yeterlilik belgesi ile kaptanın yetki ve sorumluluklarına ilişkin hükümlerine aykırı davrananlar için uygulanacak para cezası 3 bin 182 lira ile 31 bin 905 lira arasında değişecek.

Her yıl yeniden değerleme oranında arttırılacak

2019 yılı için yeniden değerleme oranının yüzde 22,58 olarak tespit ve ilan edildiği idari para cezalarının her yıl için yeniden değerleme oranında artırılacağı bildirildi.

Konu hakkında gelişmelerden haberdar olmak için sitemizi takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir