Gündem

Ülkemizde Gönüllü Olanlar Corona Virüsü Aşısı Olabilecek ! İşte Aşı Başvuru Detayları

Bilindiği gibi ülkemizde corona virüsü aşısı ilk olarak sağlık çalışanlarına uygulandı. Bu aşı ikinci etapta gönüllülere yapılacak. Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Akova konu hakkında bir açıklama yaptı ve kriterleri sağlayan vatandaşların gönüllü olabileceğini ve aşı merkezlerine başvuru yapabileceğini vurguladı.

Dünya genelinde salgın haline dönüşen corona virüsü hastalığı kapsamında corona virüsü aşısının insanlar üzerindeki test süreci başladı. İlk uygulama Hacettepe Üniversitesindeki sağlık çalışanlarına yapıldı. Bu aşının sağlık çalışanlarından sonra gönüllülere yapılacağı ve deneme olacağı belirtildi. Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Akova gönüllü aşı olmak isteyenler hakkında bir açıklama yaptı. Akova açıklamalarında gönüllü olmak isteyenlerin aşı merkezlerine başvurması gerektiğini vurguladı.

18-60 YAŞ ARALIĞINDA

Prof. Dr. Murat Akova, gönüllü olmak isteyenler için açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Aşı için başvuracak gönüllülerin 18-60 yaş arasında olması lazım. 60 yaşından gün almamaları gerekiyor. Daha öncede Kovid geçirmemeniz gerekiyor. Biz bunları aşı yapmadan test ediyoruz. Burundan örnek alıyoruz. Bunları periyodik olarak tekrarlıyoruz. Bunların olmaması lazım. Hamilelik ve hamilelik planının olmaması lazım. Daha önceden bir aşı alerjisinin olmaması lazım. Belli dışlama kriterlerimiz var. Bu kriterlere uyan 18-60 yaş arasındaki gönüllüleri alıyoruz.

“SAĞLIK BAKANLIĞININ DESTEĞİYLE BİR AŞI OLACAK”

Gönüllü olmak isteyenler aşı merkezlerine başvuracaklar. Biz Hacettepe olarak ilk bunu kendi personelimize duyurduk. Doğal olarak ilk aşıladıklarımız kendi personelimiz. Üniversitenin sitesinden de bilgilendirme metni yayınlayacağız. Hacettepe Aşı Merkezi ve diğer merkezlere başvuru yapılacak. Vatandaşlar için Sağlık Bakanlığı’nın da desteğiyle bir duyuru olacak”

İlgili Makaleler