Gündem

Ülkemizde İlk Plazma Tedavisi Sonuçları Belli Oldu ! İyi Haber Geldi

Corona virüsü ile mücadele kapsamında ülkemizde ilk kez Malatya'da plazma tedavisi uygulanmıştı. Plazma tedavisi ile değerleri yeniden normale dönmeye başlayan öğretmen Abidin Aybar hastaneden taburcu oldu. Ayrıca Aybar kendisinin de plazma bağışı yapacağını ifade etti.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede pandemi olan koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı tüm dünyada aşı bulma çalışmaları devam ederken Türkiye’de ilk kez İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezinde plazma tedavisi uygulandı. Tedavi kapsamındaki hasta iyileşerek sağlığına kavuştu.

PLAZMA TEDAVİSİ UYGULANDI

38 günlük tedavi sürecinin ardından virüsü tamamen yenerek iyileşen Abidin Aybar, tedavisinde emeği olan sağlık çalışanlarının alkışları ile taburcu edildi. Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Ali Beytur, yaptığı açıklamalarında hastanın 30 Mart’ta hastanelerine başvurduğunu ve testinde koronavirüs testinin pozitif olduğunun belirlenmesi ile servise yatırıldığını ifade etti. Ayrıca Beytur açıklamalarında ilerleyen günlerde durumunun hastanın durumunun kötüleşmesi ile yoğun bakıma alındığını ve tedavisinin burada sürdüğünü belirterek gerekli tüm ilaçların verilmesinden sonra immun plazma tedavisi uyguladıklarını vurguladı.

Açıklamalarında entübe olan hastalarının plazma tedavisi ile birlikte durumunun düzeldiğini ve cihazdan çıkarılarak servise alındığını belirten Prof. Dr. Ali Beytur şu ifadeleri kullandı:

“HİÇBİR ZORLUK ÇEKMEDİK”

“Türkiye’de ilk plazma nakli yaptığımız hastamızı 38 gün sonra taburcu ediyoruz. Ülkemizin bu salgın ile mücadelesi tüm dünyaya örnek oldu. Dünyanın hiçbir yerinde ilaca bu kadar çabuk ulaşamıyorsunuz. İstediğimiz ilaca anında ulaştık, hastanemizde ülkenin en büyük Aferez ünitelerinden birisi olması nedeniyle immun plazmada hiçbir zorluk çekmedik”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler