Gündem

Ülkemizde Yeni Varyanlar Görülebilir Uyarısı! Aşı konusunda çelişkili söylemler

BAYRAM YILMAZKAYA (Gaziantep Milletvekili); Mutant virüsün bile mutasyona uğradığı bir dönemden geçiyoruz ama her konuda olduğu gibi iktidar bu tehlikenin farkında mı acaba bilmiyoruz. Çünkü her şeyi gizli saklı yapıyorsunuz. Bir dediğiniz bir diğerini tutmuyor. Tıpkı ülkemizde bir dönem vaka hasta ayrımı diyerek sayıları sakladığınız gibi. İnşallah iktidar bu tehlikenin farkındadır.

TÜRKİYE’DE GÖRÜLEN MUTASYONLU VİRÜS ÇEŞİTLERİ

Virüsler mutasyona uğradığında 2 forma ayrılır: Ya öldürücülüğü artar ya da iyice zayıflar, etkisi azalır. Ülkemizde, 416 virüs varyantından 106’sının kökeni bilinmeyen virüs tipi, 263’ünün İngiltere varyantı, 23’ünün ise Güney Afrika varyantı olduğu belirlenmiştir. Ülkemizdeki varyantların daha yüksek bulaşıcılıkta olduğu, kongreler yaptığınız illerdeki sayısal değerlerimizle belirgindir.

Tabii, biz, ülkemizde yeterince varyant virüs analizi yapamıyoruz. Mevcut PCR testleri, kökeni bilinmeyen mutant virüslere duyarsız olduğu için vakalar tespit edilememekte, bir an önce farklı varyantların gen haritaları oluşturulmalıdır. Zaten yeteri kadar aşı tedarik edilmediği gibi yeterince aşılama da yapılmadığı için bunun üzerine mutant virüslerin de ortaya çıkması aşılama uygulamasının işe yaramasını zorlaştırmaktadır.

Ülkemizde Yeni Varyanlar Görülebilir!

Salgın durmadıkça ülkemize özgü yeni varyantlar da ortaya çıkabilir. Bu nedenle, virüsün her yeni formuna karşı düzenli olarak mücadele verebilecek kapasitede aşı ve ilaç geliştirebilecek kurumlara ihtiyaç vardır. Ama bildiğiniz gibi, siz, cumhuriyetin en değerli kurumlarından biri olan Hıfzıssıhha Enstitüsünü kapatmıştınız. Derhâl Hıfzıssıhha Enstitüsü açılmalı ve beraberinde modern kurumlarla birlikte farklı aşıların geliştirilmesi çalışmaları hızlandırılmalı, bunun için gerekli insan kaynağı ve tüm imkânlar seferber edilmelidir. Ama bu önemli konuyu, inşallah, uzaya, aya gitme projeniz gibi ele almazsınız. Bazılarımız -ben dâhil- eğer aya gidemezsek çok kahrolacağız ama inanın eğer bu konuyu ciddiye almazsak çok insanımız öldü ve ölecektir. Bu konuda uyarıyorum burada Meclisimizi.

En önemlisi mutantlı virüs tespit edildiğinde çok ciddi bir tam izolasyon gereklidir. Çünkü, tüm dünya tarafından bilinmektedir ki, bulaşıcılık hızı ilk formuna göre çok çok daha fazladır. Ancak biz geçmiş aylar boyunca önceki bulaşıcılığı normal olan virüs formunda bile izolasyonu tam yapamadığımız için ülkemiz doktorlarıyla, hastaneleriyle çok kötü bir dönem geçirdi. O dönemdeki başarısızlığınız yüzünden insanlar yakınlarıyla vedalaşamadan, helallik alamadan anne babalarını toprağa verdiler, yakınlarını toprağa verdiler. Gaziantep ili de bu acıları yaşayan illerden biri oldu.

AŞI İLE İLGİLİ SON GELİŞMELER

Virüsün hangi formu olursa olsun en önemli başarı tam izolasyon ve aşılamayla olur. Ama maalesef, iktidarınız, her ikisini de yüzüne gözüne bulaştırdı. Aralık ayında “Beğenmezsek geri iade ederiz.” dediğiniz 50 milyon Çin menşeli aşının şu anda sadece 13 milyon 500 bin dozu gelmiş durumda. Bu üç aylık süreçte aşının gelmesindeki aracı firmanın durumu da ortada.

Aşı Konusunda Hangi Dediğinize İnanalım?

Güya 100 milyon doza yakın aşı anlaşma çalışmaları yapılmaktaymış, kendi özel adlarımızın geliştirdiği BioNTech aşısından sadece 4,5 milyon doz tedarik edeceğinizi söylüyorsunuz. Hangi dediğinize inanalım?

Değerli arkadaşlar, atı alan virüs Üsküdar’ı geçti. Taşıyıcı riski yüksek kafe çalışanları, restoran, berber, kuaför ve tedarik zincirindeki çalışanların tamamı şimdiye kadar aşılanmış olmalıydı; öğretmenlerimizin tamamı aşılanmış olmalıydı, emniyet görevlilerimizin, askerlerimizin yani halkla iç içe olan tüm vatandaşlarımızın rahatladığımıza inandırdığınız iki üç aylık dönemde ikinci dozları dâhil aşılar yapılmış olmalıydı ama maalesef olmadı.

Ekonomik zorluklar nedeniyle insanlarımıza, esnafımıza bakamadığınız için kısıtlamaları gevşetmek zorunda kaldınız, inşallah daha kötü günler görmeyiz ama inanın gidişat iyi değil. O nedenledir ki bu önemli gerekçeler nedeniyle İYİ PARTİ’nin vermiş olduğu bu araştırma önergesine “evet” diyoruz. İnşallah daha kötü günleri görmeyiz diyoruz arkadaşlar.

İlgili Makaleler