Gündem

Ülkemizdeki Corona Virüsü (Covid-19) Vakası Hakkında Dikkat Çeken Açıklama

Sağlık Bakanlığı Korona Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü ülkemizde görülen corona virüsü hakkında önemli açıklamalarda bulundu. tevfik Özlü açıklamalarında Türkiye'de salgın olmadığını ifade etti.

Akciğer Sağlığı ve Yoğun Bakım Derneği (ASYOD) tarafından Antalya’nın Serik ilçesi Belek Turizm Merkezi’nde düzenlenen Ulusal Akciğer Sağlığı Kongresi 2020 başladı. Bu kapsamda Prof. Dr. Tevfik Özlü bir basın açıklaması yaptı ve ülkemizde görülen corvid-19 vakası hakkında değerlendirmelerde bulundu.

YAPILAN AÇIKLAMA

Özlü açıklamalarında küresel salgın olan koronavirüsün yeni bir hastalık olduğu için dünyanın hazırlıksız yakalandığın ifade ederek salgının nasıl seyredeceğinin bilinmediğini ifade etti. Ayrıca Covid-19 vakası hakkında Tevfik Özlü açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Gelen veriler ümit verici. Koronaya ilişkin paniğin, korkunun çok da gerçekçi olmadığını gösteriyor. Yayınlanan vakalara baktığımızda hastaların yüzde 80’den fazlası hastalığı hafif şekilde atlatıyor. Bunlar tedavi bile gerektirmeden istirahat ederek iyileşiyor. Yüzde 20’si hastanede tedavi görüyor. Bunların da çoğunluğu iyileşiyor”

Dünya genelinde hastanede tedavi görmüş ve şifasına kavuşarak taburcu edilen 70 bine yakın insan olduğunu ifade eden Tevfik Özlü Covid-19 hakkında şöyle devam etti:

“ÖLEN VAKALARIN ÇOĞU 80 YAŞ ÜSTÜ”

“Umutsuz olmaya gerek yok. Hastalığa yakalanan yüz kişiden 2’si hayatını kaybediyor. Ölen vakaların da çoğunluğu 80 yaş üzeri hastalar. 50 yaş üzerinde olup diyabet, hipertansiyon, kalp yetmezliği gibi hastalarda ölüm oranları artıyor.

50 yaşın altında ölüm oranları binde 2 civarında. 10 yaşın altında hiç ölüm yok. Çocuklar, gençler bu konuda daha dirençli. Okullara giden çocuklar ve gençler açısından risk düşük. Türkiye’de bir salgın yok. Tek bir vakanın olması Türkiye’de salgının başladığı anlamına gelmiyor. Bu vaka da ithal vakadır. Yurt dışıyla teması olan kişide çıkmıştır.

Covid-19 Açıklaması
Covid-19 Açıklaması

Kendi içimizde virüsün ( Covid-19 ) serbest dolaştığına dair elimizde veri yok. Gözlemlerimiz de bu yönde. Geçen yıla göre hastaneye normal grip sebebiyle gelenlerin sayısında, hastanenin yoğun bakım bölgelerinde bir anormal artış da yok.

Türk toplumunda böyle bir salgının başladığına dair pratik bir gözlem yok. İnşallah olmaz ama olabilir de”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir