Eğitim

Üniversiteler ne zaman açılacak? Üniversitelerde eğitim online mı olacak?

Bu sene corona virüsü nedeniyle milyonlarca öğrenci uzaktan eğitim gördü. Şimdi ise okulların ve üniversitelerin ne zaman açılacağı merak konusu oldu. Salgının henüz son bulmaması ve vaka sayısında yaşanan artışlar nedeniyle üniversitelerin açılıp açılmayacağı ve eğitimin online olup olmayacağı araştırıyor. Peki, Üniversiteler ne zaman açılacak? Üniversitelerde eğitim online mı olacak?

Bu sene corona virüsü salgını nedeniyle üniversitelerin durumunun ne olacağı merak ediliyor. Vatandaşlar ve öğrenciler tarafından, “Üniversiteler ne zaman açılacak?” sorusunun cevabı araştırılıyor. YÖK salgının 2020-2021 eğitim ve öğretim döneminde de devam etmesi ihtimaline karşı yeni düzenlemeler yapılması ihtiyacına yönelik “Küresel Salgında Yeni Normalleşme Süreci” rehberi hazırladı. Rehberde, Uzaktan Öğretim Uygulamaları, Uygulamalı Eğitimler, Ölçme ve Değerlendirme Uygulamaları, Yabancı Uyruklu Öğrenciler, Toplantılar, Kongreler ve Değişim Programları başlıkları altında çerçeve kararlar ve önerilere yer verildi.

Üniversitelerin açılma tarihi belli mi?

Ayrıca kimde uygulamalı eğitimlere devam eden bir programın, salgının yerel seyrine göre kasımda çevrim içi uygulamaya geçmek zorunda kalabileceği belirtildi. Ancak üniversitelerin ne zaman açılacağına dair resmi bir açıklama yapılmadı.

Küresel Salgında Yeni Normalleşme Süreci Rehberi hakkında bilgiler:

YÖK Yeni Normal süreçte uygulamalara yönelik “Küresel Salgında Yeni Normalleşme Süreci” rehberi hazırlandı.
COVİD-19 Küresel salgınının devam ettiği yeni normalleşme sürecinde, üniversitelerimizin salgının bölgesel ve yerel dinamiklerini gözeterek farklı programlar için ilgili programın yeterlikleri, kazanımları, öğrenci sayıları, alt yapı imkanları gibi hususları da göz önünde bulundurarak farklı uygulamalar yapması ve önlemler alması gerekebilecektir. Bu bağlamda ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile yükseköğretim kurumlarımızdan alınan görüşler doğrultusunda, 2020-2021 eğitim ve öğretim dönemine yönelik planlamaların yapılabilmesi için çeşitli konularda çerçeve kararları içeren Küresel Salgında Yeni Normalleşme Süreci Rehberi oluşturulmuştur.


Rehberde, Uzaktan Öğretim Uygulamaları, Uygulamalı Eğitimler, Ölçme ve Değerlendirme Uygulamaları, Yabancı Uyruklu Öğrenciler, Toplantılar, Kongreler ve Değişim Programları başlıkları altında çerçeve kararlar ve öneriler yer alıyor.

Salgının 2020-2021 eğitim ve öğretim döneminde de devam etmesi ihtimaline karşı yeni düzenlemeler yapılması ihtiyacına yönelik hazırlanan rehber, Amerika ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere salgının bulunduğu ülkelerin yükseköğretim otoriteleri ve üniversitelerin aldıkları kararlar da değerlendirilerek oluşturuldu.
Hatırlanacağı üzere YÖK olarak koronavirüs salgınına yönelik bugüne kadar birçok tedbir alındı. 2019-2020 eğitim öğretim yılı bahar döneminde eğitim ve öğretim süreçlerinin kesintiye uğramaması ve bu sürecin en az hasarla aşılması için çevrimiçi eğitime geçildi ve uzaktan eğitimle ilgili bazı mevzuat değişiklikleri yapıldı. YÖK Dersleri (Yükseköğretim Kurumları Dersleri) adı verilen bir ara yüzle üniversitelerin dijital ders malzemeleri açık erişime açıldı. Uygulamalı eğitimler, stajlar, işyerinde mesleki eğitim gibi konularda da salgının seyrine göre kararlar alınarak üniversitelere iletildi. Türk Yükseköğretimi bütün alanlarda mümkün olan önlemleri alıp, dinamik ve çevik yönetim anlayışıyla süreçleri yöneterek hızlı uyum kabiliyeti olduğunu da ortaya koydu.

Küresel Salgında Yeni Normalleşme Süreci 2020 kılavuzu için TIKLAYINIZ.

İlgili Makaleler