Alexa

Üniversitelerde Yeni Bölümler Olacak! Yeni Bölümler Açılıyor

Üniversiteler yeni bölümler geliyor. Geleceğin meslekleri ve teknolojileri ile alakalı bölümler üniversitelerde bölüm olarak okutulacak.

Üniversitelerde Yeni Bölümler Olacak! Yeni Bölümler Açılıyor

Üniversiteler yeni bölümler geliyor. Geleceğin meslekleri ve teknolojileri ile alakalı bölümler üniversitelerde bölüm olarak okutulacak.

Üniversitelerde Yeni Bölümler Olacak!  Yeni Bölümler Açılıyor
Editor: Emirhan Gergin
05 Haziran 2019 - 15:58

YÖK başkanı Profesör Dr. Yekta Saraç geleceğin meslekleri ile alakalı çalışmalar yapıldığını ve bu çalışmalar sonucunda üniversitelere yeni bölümlerin geleceğini duyurdu.

 Profesör Doktor Saraç ilgili ülkemizin ihtiyacı olan Yapay Zekâ veri madenciliği robot ekibi bölümlerle alakalı yeni çalışma alanları oluşturduk. Bu çalışmaların sonucunda üniversitelere yeni bölümler gelecek.

Bu yılki Lisans ve önlisans programlarına geleceğin meslekleri olarak tanımlanan yeni programlar açıldığını söyleyen Saraç Yükseköğretim kurumları sınavı tercih kılavuzunda da bu bölümlerin yer alacağını söyledi.

 Lisans ve önlisans bölümlerinde geleceğin meslekleri bilgi güvenliği teknolojisi havacılık elektronik Yapay Zekâ mühendisliği uluslararası Ulaştırma sistemleri yazılım geliştirme gibi alanlarda yeni programların açılacağını duyurdu.

Gelecek Yeni Bölümler;

Fen ve Mühendislik:  Blokzincir Teknolojisi, Veri Bilimi ve Bulut Bilişim, Uzay ve Havacılık Mühendisliği (Uydu ve Uydu fırlatma teknolojileri dahil), Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi, Hidrojen ve Yakıt Pilleri, Sürdürülebilir ve Akıllı Ulaşım

 Sosyal Bilimler: Eğitimde Dijitalleşme, Uluslararası Güvenlik ve Terör, Bilişim Hukuku, Taşınabilir Kültür Varlıkları Koruma ve Onarım, Bilgi ve Belge Yönetimi

Sağlık Bilimleri: KBRN (Kimyasal, Biyolojik, Radyoaktif ve Nükleer Korunma), Kök Hücre Çalışmaları, Nüfus Hareketliliği ve Göçmen Sağlığı, Rejeneratif Tıp, Moleküler Onkoloji, Rehabilitasyon Tıbbı ve Yardımcı Teknolojiler.

YORUMLAR

  • 0 Yorum