Gündem

Ünlü ABD’li Doktordan Covid-19 Aşısı Açıklaması: Tarihin Şahit Olacağı En Kısa Sürede

ABD Başkanı Donald Trump'ın bir araya getirdiği Covid-19 salgını ile mücadele ekibinde görev yapan Dr. Anthony Fauci, National Geographic dergisine bazı açıklamalarda bulundu ve açıklamalarında tedavide gerekli aşının tarihini paylaştı. Bir taraftan da salgının kaynağına dair iddiaları yanıtladı.

ABD Başkanı Donald Trump tarafından bir araya getirilerek Covid-19 salgını ile mücadeledeki öncü ekipte bulunan Dr. Anthony Fauci, National Geographic dergisine salgın ve tedavisinde kullanılacak aşının tarihini belirttiği bir açıklama yaptı. Dr. Fauci, “Aşının tarihteki en hızlı sürede geliştirileceğine inanıyorum. Corona virüsü salgınının bir anda sona ereceğini düşünmüyorum” şeklinde konuştu. Bir yandan da ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nde direktör olan Dr. Fauci, Covid-19 salgınına ilişkin gelişmeleri ve aşı tarihine yönelik beklentilerini paylaştı.

VİRÜS FIRSAT VERİLİRSE TEKRAR YAYILIR

Dr. Fauci, “Ben corona virüsünün bir anda ortadan yok olacağını düşünmüyorum. Bir süre daha burada olacak ve eğer fırsat verilirse tekrar yayılacak. ABD bu yaz döneminde ülkenin sağlık sistemini kuvvetlendirmeli. Hastanedeki yatak kapasitesini, çalışanlar için koruyucu ekipmanların sayısını ve oksijen destek sistemlerinin sayısını artırmalı” şeklinde durumu ifade etti. Fauci, sosyal mesafe kurallarından vazgeçilmemesi gerektiğini vurgulayara, “Vaka sayıları şehirlerde ve eyaletlerde düşene kadar bu kurallara uyulmalı” dedi. Covid-19 salgınında tedavide kullanılacak aşının üretiminin “tarihin şahit olacağı en kısa sürede” olacağına dair oldukça umutlu olduğunu belirten Fauci, ABD’li Moderna Therapeutics adlı firmanın aşı geliştirmede yarışı önde götürdüğünü belirtti.

AŞININ GENEL KULLANIMI OCAK AYINI BULUR

Fauci, “Bence geliştirilecek son aşının genel kullanımı Ocak ayını bulur. Hayvanlar üzerinde çok etkili sonuçlar çıktı. İnsanlar üzerinde denemeye de 42 gün içerisinde başladılar ki bu da bir rekor. Koronavirüs beni rahatsız edici bir şekilde etkiliyor, özellikle de yayılma hızı ile. İnfluenzadan çok daha etkili bir şekilde yayılıyor. Bazı vakalar görüyoruz ki bunlarda insanlar evde kalıyor, fiziksel olarak kendilerini ayırıyorlar fakat bir tabağa ya da bir kapı koluna dokundukları için hasta oluyorlar” şeklinde konuştu.

MASKE KONUSUNA AÇIKLIK GETİRDİ

Bütün dünyanın adını öğrendiği doktor, maske konusuna da bir açıklık getirdi ve “Maskelerin genel nüfusa ne oranda etkisi olduğu konusuna gelirsek hiçbir şey yüzde 100 değil… Bu maskeler sizin birinden virüsü kapmanızı yüzde 100 engellemiyor ve ayrıca sizin de başka birini hasta etmenizi yüzde 100 engellemiyor. Fakat eğer maske takarsanız kendinizi korursunuz ve eğer hastaysanız ama bunu bilmiyorsanız, bunu başka birine bulaştırma riskini azaltırsınız. Fakat bu hastalığın bulaşması için en önemli yöntem sosyal mesafedir” diye belirtti.

BAŞKAN TRUMP’IN İDDİALARI DOĞRU DEĞİL

Fauci, Başkan Trump ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun sıklıkla dile getirdiği ve gerginliğe yol açtığı “Covid-19 virüsünü Çin’deki bilim insanları laboratuvar ortamında yarattı ve dünyaya yaydı” söylemlerinin de gerçeği yansıtmadığı vurguladı. Doktor, “Bana o kadar çok veri geliyor ki neyse ki yanımda 3-4 çok iyi insan çalışıyor ve okunabilecek makale ve araştırmaları bana getiriyor. Bunlara bakıyorum ve başlık ve özetlerine baktıktan sonra okunabilecek gibiyse ve ilgimi çekiyorsa okuyorum. Virüsün yarasalardaki evrimine baktığımız zaman, bize bu ilerlemenin yapay ya da üzerinde oynanmış olma ihtimalini ortadan kaldırıyor. Yaşanan mutasyon ve değişimler tamamen doğal olarak gelişiyor. Evrim alanında uzman biyologlar virüsün geçirdiği değişimin doğal olduğunu söyledi” diye sözlerini noktaladı.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler