Gündem

Ünlü Sanatçı Corona Virüsü Nedeniyle Hayatını Kaybetti

Ünlü İranlı sanatçı Cavit Murtezaoğlu'ndan kötü haber geldi. Murtezaoğlu'nun corona virüsü tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybettiği belirtildi.

İranlı müzisyen Cavit Murtezaoğlu’nun corona virüsü testi pozitif çıkmıştı. Bunun ardından Murtezaoğlu Prof.Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi’nde (Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi) tedavi altına alınmıştı.

HAYATINI KAYBETTİ

Bugün ise Murtezaoğlu’ndan kötü haber geldi ve hayatını kaybettiği duyuruldu.

Murtezaoğlu, İran’da siyasi yasaklı olması nedeniyle uzun süredir İstanbul’da yaşıyordu.

Peki Cavit Murtezaoğlu kimdir?

İran Tebriz’de doğan ve Azerbaycan’da konservatuar eğitimi alan Cavit Murtezaoğlu, İran Ehl-i Hak alevilerinin müziğini caz formatıyla buluşturmuş ve Türkiye’de birçok konser vermişti. Murtezaoğlu makamsal yapıya dayanan müziğini ‘Caz-makam’ olarak tanımlamıştı.

İran’a döndükten sonra ‘Senli Günler’ ve ‘Susmam’ adlı iki albüm çıkardı. Aynı zamanda film ve belgesel müzikleri hazırladı.

Felsefi yazılarıyla dikkat çeken Murtezaoğlu İran, Avustralya, Azerbaycan, Almanya ve Türkiye’de felsefi seminerler verdi.

20 yıla varan eğitim tecrübelerini İstanbul’da kendi metoduyla ses eğitimi dersleri verdiği, ‘Ses Atölyesi’nde yoğunlaştırdı ve beş kitaptan oluşan doğu ve batı sentezli, ilk vokal metodunu yayına hazırladı.

İlgili Makaleler