Magazin

Ünlü senarist kasko rakamlarına isyan etti! Uzmanlar uyardı: Modüler kasko maddi yükten kurtarıyor!

2022 yılı içerisinde sosyal sigortalar ve araçların kasko bedeli fahiş fiyatlara ulaştı. Geçtiğimiz yıl 8.000 TL’ye yaptırılabilen bir araç kaskosu bu yıl 140.000 TL’ye ulaştı. Rakamlar 1 yıl içerisinde 15 kat fazla zam uygulanması anlamına geliyor. Bu duruma senarist ve yönetmen Gani Müjde isyan etti.

Araç fiyatlarındaki artış devam ediyor. Ulaşım zorlaşıyor. Daha önceden araç sahibi olmuş olan kişiler ise kasko bedelini ödemekte zorluk çekiyor. Akaryakıt fiyatlarındaki yükseliş trafik sigortalarına da yansıdı. Fiyatların artışı kasko bedelini tahmin edilmeyecek bir rakama ulaştırdı. Ünlü yönetmen Gani Müjde sosyal medya hesabı üzerinden bu durumu paylaştı. Kaskoda uygulanan rakamlara dikkat çekti.

SADECE 1 YILDA 8 BİN TL’DEN 104 BİN TL’YE ÇIKTI!

Müjde, yaptığı paylaşımda her yıl düzenli olarak kasko yaptırdığını bu yıl da yeniletmek istediğini bunun için sigorta şirketlerinden fiyat alımında bulunduğunu ifade ettiği yorumunda; “Geçtiğimiz yıla göre fiyatların 5 katı olan bir rakama ulaştığını” ifade etti. Aldığım rakamlara göre şu anda 40.000 TL’ye ulaşmış durumda. Geçtiğimiz yıl 8.000 TL olan bir kasko tutarı yıl 104.000 TL oldu. “Bu kadar artış olmaz” diyerek isyan etti.

Senarist Gani Müjde konuşmasına devamında: “Oldukça basit bir araca biniyorum. Çok lüks de değil. Fiyatlar yüzünden şu anda henüz kaskomu yaptırmadım” yorumunda bulundu. Öte yandan kasko fiyatlarının 140.000 TL’ye ulaştığını fark ettiğimdeki şaşkınlığını yeniden televizyon ekranlarında ifade etti. “Şirketlere bakıldığında ise bizlere arabayı getirmeyin, bu işleri bıraktık der” gibi davranıyorlar diyerek de yorumuna ekledi.

UZMANLAR ÇAĞRI YAPIYOR: MODÜLER KASKOYU TERCİH EDİN!

Uzmanlar uyarıyor! Döviz kurundaki dalgalanmalar, enflasyondaki artış gibi sebepler kasko maliyetlerini arttırıyor. Bütçede ihtiyaca çözüm olabilecek önlemlere dikkat ederek kasko yaptırılması gerektiği ifade ediliyor. Kasko yaptırmak ufak kazalarda dahi bugünün tutarı ile oluşabilecek yüksek zararı engelleyebilmeyi destekliyor. Her ne kadar kasko sigortalarında fiyatlar artmış olsa da araçlara zarar geldiği anda ufak bir kaza durumunda dahi büyük zarara uğratabilir.

Ancak gelinen noktada pek çok kişi kaskosuz olarak trafiğe çıkmak zorunda kalıyor. Modüler kasko adı verilen bir sistemin var olduğu ve insanların bütçesine göre ayarlandığını söyleyen uzmanlar bu detaya dikkat edilmesi gerektiğini de ifade ediyor. Modüler kasko sigortacılıkta esnek bir yapı oluşturuyor. İhtiyaç dahilindeki teminatlara prim ödeyen kişi bunun dışında kalan ek hizmetlere prim ödemek zorunda kalmıyor. Kişi bireysel olarak özelliği seçip kasko poliçesini kendi oluşturabiliyor.

İlgili Makaleler