Gündem

Son Dakika ! Usta Sanatçı Mehmet Ragıp Karcı Hayatını Kaybetti

Bir süredir Ankara'da tedavi gören usta şair Karcı'dan acı haber geldi. Şair, yazar ve yönetmen Mehmet Ragıp Karcı'nın 75 yaşında hayatını kaybettiği duyuruldu.

Şair, yazar ve yönetmen Mehmet Ragıp Karcı’dan acı haber geldi. Bir süredir Ankara Şehir Hastanesinde tedavi gören Mehmet Ragıp Karcı hayatını kaybetti.

Bir süre önce baypas ameliyatı olan Karcı, geçen hafta solunum yolları sıkıntısı nedeniyle Ankara Şehir Hastanesinde tedavi altına alındı.

Mehmet Ragıp Karcı’nın cenazesinin yarın Ankara Karşıyaka Mezarlığında öğle namazına müteakip kılınacak olan cenaze namazı sonrasında defnedilecek.

MEHMET RAGIP KARCI KİMDİR?

Peki Mehmet Ragıp Karcı kimdir? İşte detaylar…

Şair ve yazar, müzisyen, belgesel yönetmeni Mehmet Ragıp Karcı, 14 Haziran 1945, Siverek / Şanlıurfa doğumlu. Erzincan Askerî Lisesinde bir süre okuduktan sonra Diyarbakır Ziya Gökâlp Lisesini bitirdi.

Yüksek öğrenimini Ankara Üniversitesi DTCF Farsça Bölümünde tamamladı. Devlet memuru olarak çalıştı. TRT’ye kamera asistanı olarak girdi ve stüdyo kamera servisinde çalıştı.

Daha sonra yapımcı-yönetmen olarak Eğitim – Kültür Programları Müdürlüğünde çalıştı ve bu görevindeyken 1997 yılında emekli oldu.

Hayatını ve çalışmalarını Ankara’da sürdürmekte olan Mehmet Ragıp Karcı, Türkiye Yazarlar Birliği üyesidir. Mehmet Ragıp Karcı’nın Siverek’te bir okula verildi ve şairin bu okula hediye ettiği kitaplar için özel bir bölüm oluşturuldu.

İlk şiiri 1968’de Türk Yurdu dergisinde; sonraki yıllarda şiir, hikaye ve çevirileri Edebiyat, Gelişme, Mavera, Seyir (Van), Yönelişler, Ay Vakti, Yedi İklim ve Hece dergilerinde, inceleme yazıları Hece dergisi ile Türkiye Yazarlar Birliği yıllıklarında yayımlandı.

Mehmet Ragıp Karcı
Mehmet Ragıp Karcı

Halk şiiri ve divan şiirinden beslenen bir duyarlılıkla günümüz insanını yaşadığı hayat içinde ustaca gözlemleyen, hayat içinde insanın konumunu arayan bir tavır geliştirdi. Az fakat usta işi şiirler yazdı. Müzikle ilgilendi. Şiir ve müzik arasındaki estetik bağı vurgulayan tavrını metinleriyle ortaya koydu.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir