Ekonomi

Uygun fiyatlara ikinci el araba almak isteyenler bu tarihe dikkat!

İkinci el araba fiyatları aldı başını gitti derken müjdeli haber sıfır araç satan bayilerden gelmeye başladı. Otomotiv sektörü öncüleri sıfır araç stokları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Sıfır araçların stoklarda kalmaması ile birlikte aşırı artan ikinci el fiyatları yakında normalleşme sürecine girecek. Uzmanlar, uygun fiyatlara ikinci el otomobil almak isteyenler için tarih bile verdi. İkinci el araç fiyatlarında ki düşüşü sıfır araçlardaki talebin karşılanmasına endeksleyen uzmanlar o tarihe işaret etti. Peki, ne zaman sıfır araçlar Türkiye’ye gelmeye başlıyor? Sıfır araç stokları ne zaman taleplere tam manası ile karşılık vermeye başlar? İkinci el otomobil fiyatları ne zaman tam manasıyla düşmeye başlar? İşte, uzman görüşlerinden, otomotiv sektöründe ki son gelişmeler…

Özellikle 2019 yılı sonu 2020 yılı başından itibaren ikinci el araba fiyatları tarihte görülmemiş bir yükseliş trendine girdi. 2019 yılı ortalarından itibaren, ikinci el araba fiyatlarının arttığı tek ülke olan Türkiye’de artan döviz kurları ve ekonomide ki belirsizlikler otomotiv sektörünü allak bullak etti.

SIFIR ARAÇ STOĞU

Döviz kurlarında ki sert dalgalar sebebiyle 2019 ve 2020 yılı sıfır araç stoğu, geçtiğimiz yıllara göre daha az tutuldu. Buna en büyük etkenler arasında ise tabi ki bayilerin alım gücü gösteriliyor. Dolar ve Euro’nun 3 TL’nin altında olduğu yıllar da araba bayileri stoklarına örneğin 100 otomobil çekerken, doların 7 TL’ye, Euro’nun 8 TL’ye tırmandığı bu dönemde çok daha az stok araç alınabildi.

SALGIN ARABA İHTİYACINI ARTTIRDI

Sıfır araç bayileri darbeyi ekonomide ki belirsizliklerden beklerken, otomobil üretim fabrikalarından geldi. Otomobil üretimleri, pandemi başlangıcında durdu. Salgında, toplu taşıma araçlarını kullanmak istemeyen vatandaşlar ise çareyi araba almada buldu. Bu sürede sıfır araç stoğu kalmayan bayiler, gelen taleplere karşılık veremeyince vatandaşlar, ikinci el arabalara yöneldi.

İKİNCİ EL ARABA FİYATLARI

İkinci el arabalara artan talep, fiyatları arttırırken ortaya yeni bir fırsatçılık piyasası doğurdu. Bayilerden sıfır araba alabilenlerin bazıları işi fırsatçılığa çevirerek, ellerinde ki ikinci elleri sıfır araçların bile üzerinde fiyatlar istediler. Yaklaşık 6-7 aydır hızla artmaya devam eden ikinci el araba fiyatları, otomobil üretiminin başlamasıyla beraber pik noktasını yakaladı.

İkinci el araba fiyatlarında ki bu öngörülemeyen artışlar geçtiğimiz haftalarda frene bastı. Üretilen araçların Türkiye’ye ye gelmesiyle de ikinci el araba fiyatları azda olsa düşüş trendine girmiş oldu.

SIFIR ARAÇ FİYATLARI YÜKSELDİ

Ama gelen yeni araçlar da fiyat artışı görüldü. Bundan 4 ay önce örneğin 114 Bin TL’den satışa sunulan BERLINGO FEEL 1.5 BlueHDi 100 HP S&S 5 İleri Manuel şimdi 148 Bin TL’den satışa sunulmuş durumda. 164 Bin TL’den satışa sunulan BERLINGO SHINE BOLD 1.5 BlueHDi 130 HP S&S EAT8 Tam Otomatik araç şimdi 187 Bin TL’den satışa sunulmuş durumda.

Sıfır araçların fiyatlarında ki bu artış ise, bu son 4 ayda artan döviz kurlarına bağlı tutuluyor.
Peki, ikinci el araba fiyatları ne kadar düşer? Araç fiyatları ne zamana kadar gerçek fiyatlarına iner? Uzmanlar, otomotiv sektöründe ki son gelişmeleri değerlendirdi.

OTOMOTİV ÜRETİMİ BAŞLADI

Mercedes-Benz, Honda, Hyundai Assan, Otokar, Karsan ve Türk Traktör üretim için hazırlığa başladığını duyururken Anadolu Isuzu ise 13 Nisan 2020 tarihi itibari ile üretime başlamıştı. Toyota üretime 11 Mayıs tarihinde başlayacağını duyururken Tofaş ise 4 Mayıs tarihinde üretimin başlayacağını duyurmuştu.

Toyota’da üretime başladığı duyurdu ama gelen taleplere tam olarak cevap verebileceğine dair bir açıklama yapmadı.

SIFIR ARAÇLAR GELMEYE BAŞLADI

Üretimin başlamasıyla sıfır araçlara talepler arttı. Hatta o kadar talep arttı ki piyasa da halen sıfır araç bulmak halen zor. Ama özellikle geçtiğimiz hafta itibari ile bu talepleri karşılamak için Türkiye’ye sıfır araç girişleri yoğun bir şekilde başladı. Ama uzmanlar, bir süredir durmuş olan üretimle ilgili tedarik zincirlerine dikkat çekerek taleplerin hemen 1-2 ayda tam olarak karşılanamayacağını söyledi.

İKİNCİ EL ARABA FİYATLARI NE ZAMAN DÜŞER

Uzmanlara göre ikinci el fiyatları tamamıyla sıfır araçlarda ki taleplere karşılık verilmesi ile alakalı bir konu. Dolayısıyla ikinci el otomobillerin düşmesi, sıfır araç stoğuna bağlı bir durum. Uzmanlar, sıfır araç stoklarının ise tam olarak 2020 yılı sonuna kadar anca tamamlanabileceğine işaret ediyor.

Ama bu süreye kadar sıfır araçların gelmeye devam edeceğini ve dolayısı ile talepler tam karşılanmasa da kısmen karşılanabileceğini söylüyor.

2017 ÜSTÜ ARAÇLARDA FİYAT

Durum özetinde ise, ikinci el araba fiyatlarının bir anda düşmeyeceği, fiyatların eylül-ekim ayından başlayarak normal seyrine doğru gideceği belirtiliyor. Ama sıfır araçlarda ki fiyat artışlarının ikinci el piyasasını da etkileyeceğini düşünen bazı uzmanlar ise, ikinci el otomobil fiyatlarında genel bir düşüş sağlansa bile özellikle 2017 üstü araçlarda çok fazla fiyat düşüşlerinin olmayacağı görüşüne sahip.

İlgili Makaleler