Gündem

Uzman Açıkladı! Siyah Maskeler Covid-19’a Karşı Koruyucu Değil

Kişisel Koruyucu Donanım ve A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Yasemin Öymez, corona virüs salgını süresince kullanılan siyah maskelere karşı önemli değerlendirmelerde bulundu. Uzman Yasemin Öymez, yıkanabilir maske adı altında satılan siyah maskelerin polene veya hava kirliliğine karşı koruduğunu ve takanların zor nefes aldıklarını dile getirdi.

Kişisel Koruyucu Donanım ve A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Yasemin Öymez, corona virüs (Covid-19) salgını boyunca korunma yöntemi olarak kullanılan yıkanabilir siyah maskelerin kullanımının uygun olmadığını vurguladı.

Öymez, şu an farklı kumaşlardan dikilmiş bir sürü siyah maskenin satıldığını belirterek, “Maskeyi takarken rahat ve konforlu olabilmemiz lazım. Bu ‘yıkanabilir maske’ diye satılan siyah maskelerin çoğu polene karşı ya da hava kirliliğine karşı koruyucudur. Bu maskelerin çoğunun ‘CE’ işareti yoktur, bu yüzden Türkiye’de ticareti uygun değil. Bu maskeleri takan kişi nefes almakta güçlük çekiyor ve ciddi manada terletiyor. Bu durum  maskeyi kullanma amacımızdan bizi çıkarıyor” diye konuştu.

DEVLETİN DAĞITTIĞI MASKELERİ TERCİH EDELİM

Öymez, çoğu siyah maskenin yapımı insanlara uygun olmadığını çünkü oldukça dar bir şekilde dikildiklerini söyleyerek “Bu maskeler bizim vücut ölçülerimize göre yapılmış değil. Daha çok uzakdoğu insanlarının vücut ölçülerine göre yapılmış, dolayısıyla hem burnumuzun üstünü hem de çenemizi kapatmıyor. Biz maskeyle yüzümüzü burun kemiğimizden çenemize kadar tam olarak kapatırsak, bizden dışarıya kesinlikle koruruz. Dışarıdan gelecek sıvı damlacıklarından da çok rahatlıkla korunuruz. Devletin dağıttığı maskeler de tam olarak bu işlevi görüyor. Bundan dolayı siyah maske yerine bu maskeleri tercih edelim” şeklinde durumu açıkladı.

ÖNEMLİ OLAN DIŞARIYA SAÇILMASINI DURDURMAK

Öymez, vatandaşın taktığı maske ile sağlık görevlilerinin maskeleriyle farklılık gösterdiğini söyledi. Uzman, sağlık görevlilerinin taktığı maskelerin onları salgından korumak için yapılmış olması gerektiğini açıklayarak, “Vatandaşlar çok yoğun şekilde virüse maruz kalmadıkları için, devletin dağıttığı maskeler sadece bizden dışarıyı koruyacak maskelerdir. Buradaki tedbir bizden dışarıya bir şeylerin saçılmasını engellemek. Devlet bu maskeleri bize dağıtıyor ve o maskeleri biz çok rahatlıkla kullanabiliriz” diye sözlerini bitirdi.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir