Gündem

Uzman İsimden 25 – 50 Arası Vatandaşlara Corona Virüsü Uyarısı

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Hüsnü Pullukçu yaptığı açıklamalarında corona virüsü hakkında değerlendirmelerde bulundu. Pullukçu açıklamalarında gelen hastaların çoğunun 25 ile 50 yaş arasında olduğunu ifade ederek uyarı yaptı.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Hüsnü Pullukçu corona virüsü hakkında değerlendirmelerde bulunarak çok sayıda genç hastayı tedavi ettiklerini ve 20 yaş üstü ve 65 yaş altı ‘yasaklı’ olmayan grupta bulunan kişilerin yeteri kadar önlem almadığını vurguladı.

Konu ile ilgili olarak Pullukçu açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

HASTALARIN YÜZDE 90’I 25 – 50 YAŞ ARALIĞINDA

“Gelen hastaların yüzde 90’ının 25-50 yaş aralığında genç hastalar. Bu bizim için iyi bir şey. Hastalarımız yaşlı olmayınca takibi ve tedavisi bizim için çok kolay oluyor. 20 yaş altı ve 65 yaş üstü yasaklı. Bu durum yasaklı olmayan grubun önlemsiz bir şekilde gezdiğini düşündürüyor. Riskli olan grubun bu kişilere dikkat etmesi gerekiyor. Eğer çevrelerinde bu yaşta ve önlem almayanlar varsa, kendilerinin hastalanmaması için bu insanlara dikkat etmeleri gerekiyor”

MAYIS SONUNDA NORMAL HAYATA DÖNÜLEBİLİR

Prof. Dr. Pullukçu açıklamalarının devamında iyileşme hızındaki yükselişin hastalığın genç grupta görülmesiyle bağlantılı olduğunu belireterek risk grubunda olanları ve yaşlıları genç gruba dikkat etmeleri konusunda uyarı yaptı. Bunun yanı sıra Pullukçu sosyal mesafenin korunması gerektiğini ifade ederek bu şekilde devam edilirse Mayıs ayının sonlarına doğru normal hayata geri dönülebileceğini belirtti.

“İYİ BİR DAVRANIŞ TARZI”

Pullukçu’nun bu konuya ilişkin açıklamaları ise şöyle oldu:

“Genç grup aynı zamanda iyileşme hızı yüksek olan grup. İki hafta içinde bitiyor ve iyileştiklerini rapor edebiliyoruz. Bu süre yaşlı ve riskli olan grupta uzayabiliyor. Ayakta olanlar var, aslında onları da saymak lazım. Testlerini bilmediğimiz için pek sayamıyoruz. Bir sürü insan bu hastalığı belki de hiçbir belirti olmadan ayakta geçiriyor. O yüzden bu gruba karşı dikkatli olmamız gerekiyor. Hem risk grubunda olanların hem de yaşlılar genç gruba karşı dikkat etmeli. Ben risk grubunda olan tanıdıklarıma çocuklarını evlerine almamalarını söylüyorum. Balkondan görüşmelerini öneriyorum. Uzaktan görüşüyorlar ama çocuklarını eve almıyorlar. Böylelikle kendilerini koruyorlar. Aslında iyi bir davranış tarzı.”

İlgili Makaleler