Gündem

Uzman İsimden Flaş Uyarı: O Hastalık Covid-19’da Ölüm Riskini Artırıyor

Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Murat Çağ yaptığı açıklamalarında corona virüsü hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu. Çağ açıklamalarında obezite hastalığının corona virüsünde ölüm riskini arttırdığını vurguladı.

Murat Çağ açıklamalarında obezite hastalığının corona virüsüne karşı riski artırdığını belirtti ve şişmanlık hastalığı olup da hipertansiyonu olmayanın olmadığını istatistiklere bakıldığında hipertansiyonun da corona virüsü hayati tehlike haline getiren durumlardan birisi olduğunu vurguladı.

Ayrıca Murat Çağ açıklamalarının devamında global olarak bakıldığında kesinlikle obezite hastalığının corona virüsünden ölüm riskini arttıran bir durum olduğunu ifade etti.

YÜZDE 80 CİVARINDA RİSK VAR

Konu hakkında Murat Çağ açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Koronavirüse yakalanan kişilere yoğun bakımda makineye bağlı nefes alabilmeleri için özel bir pozisyon veriyorlar ama bu pozisyonu obezite hastalarına veremiyorlar. Çünkü bozulmuş olan nefes performansı, bu pozisyonda daha da artıyor. O zaman obezite hastalarının koronavirüse bağlı olarak yoğun bakımdan çıkma olasılıkları, obez olmayan hastalara göre oldukça düşük. Yoğun bakıma gittiyseniz ve yoğun bakımda makineye bağlıysanız eğer obeziteniz varsa yüzde 80 civarında hayatınızı kaybetme riskiniz var. Bu rakamlar Dünya Sağlık Örgütü, Amerika Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü, Hollanda ve Fransa verilerinde yer alıyor.

TÜRKİYE DÜNYANIN EN ŞİŞMAN 4 YA DA 5’İNCİ ÜLKESİ

Şu anda birinci dalgayı yaşıyoruz, ikinci ve üçüncü dalganın geleceği söyleniyor, eğer gelecekse şişmanlık hastalarının dünyada ve Türkiye’de risk altında olduğunu, normalin 4 ila 5 katı yükseklikte risk altında olduğunu unutmayın. Şişmanlık hastalıklarıyla ilgili bir yayın göstermiş ki koronavirüs şişmanlık hastalığı olanlarda bulaştırıcılığı daha uzun süre ve taşıma olasılığı normal insanlara göre daha uzun süre olduğu saptanmış. Türkiye dünyanın en şişman 3 ya da 4’üncü ülkesi. O zaman kendi insanlarımızın bu dalgalar arasında kendilerini hızlıca tedavi ettirmesi gerekiyor”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler