Gündem

Uzman İsimden Son Dakika Açıklaması: Daha Fazla İnsanı Etkileyecek!

Koronavirüs endişesi sürüyor. 2 yıldır bitmek bilmeyen koronavirüs ile mücadele ederken öte yandan varyantları arka arkaya ortaya çıkmaya başladı. Son olarak en tehlikeli varyant olarak açıklanan ve Güney Afrika’da ortaya çıkan Omicron için açıklamalar gelmeye devam ediyor. Türkiye’de 6 kişide görülen ve 1 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan yeni varyant için Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları (KLİMİK) Derneği Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap önemli açıklamalarda bulundu. İşte detaylar…

 

Omicron Her İki Günde Üç Katına Çıkıyor!

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları (KLİMİK) Derneği Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap Omicron’a ilişkin açıklamalarında;

“Bu varyant kendisinden önceki Delta’dan daha bulaşıcı, bu konuda eminiz. Zaten Delta da kendisinden önceki Alfa’dan daha bulaşıcıydı. Veriler henüz az sayıda ama yine hızlı birikiyor, yakın takibe alan ülkelerin deneyimlerinden görüyoruz.”

“Virüsün test edilme hızı, toplam test edilmiş Covid vakaları içindeki Omicron oranı hızla artıyor. Omicron her iki üç günde bir iki katına çıkıyor. Daha bulaşıcı olduğu konusunda bir şüphemiz kalmadı diyebiliriz. Bu da daha fazla insanı etkileyeceği anlamına geliyor.”

“Burada şöyle bir sıkıntı da var. Bu virüs biraz daha antikorlara dayanıklı, Delta’ya kıyasla… Aşılıların ve geçirmiş hastalığın oluşturduğu bağışıklıktan daha az etkileniyor. Bu da bulaşıcılığı artıyor.”

“Hastalık hafifledi mi? Omicron’un sebep olduğu Covid-19 daha hafif bir hastalık mı? Bunu daha dikkat değerlendirmek gerekir. Güney Afrika’da görüldü ilk, ilk veriler oradan geldi. Güney Afrika, Covid-19’un daha önceki varyantlarından çok etkilenmiş bir ülke. Çok fazla insan, toplumun yüzde 70 civarında bir oranı Covid-19 geçirdi.” ifadelerinde bulundu.

İlgili Makaleler