Gündem

Uzman isimden Türkiye geneli için flaş uyarı: Artıyor!

Türkiye hava sıcaklıklarına ilişkin flaş bir uyarı yapıldı. Söz konusu uyarıya göre ülke genelinde hava sıcaklıkları artacak. Ayrıca Çarşamba günü günü Ceyazir üzerinden gelecek sıcak hava dalgası, ülke genelinde çöl tozu taşınımına neden olması bekleniyor. Çöl tozları için yapılan uyarıda, ”Bu çöl sağlımızı da etkileyebilir. Çöl üzerinden geldiği için boğucu ve boğamızda kaşıntıya neden olacak bir hava yaratacak. Bu boğaz kaşıntısını corona virüs belirtisiyle karıştırabiliriz” açıklamasında bulunuldu.

Hava durumu vatandaşlar tarafından en merak edilen konular arasında yer alıyor. Bu kapsamda yapılan açıklamalarda, çölden gelen sıcak hava etkisinin ülke genelinde 3 gün sürmesi beklendiği ifade edildi.

Çarşamba gününden itibaren çöl tozu bekleniyor

Öte yandan NTV Meteoroloji Editörü Dilek Çalışkan çöl tozuna karşı da vatandaşlara uyarıda bulunu. Çarşamba gününden itibaren çöl tozu beklendiğini belirten Çalışkan, ”Yarın arabasını yıkatmayı planlayan varsa biraz ertelesin” dedi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından yapılan açıklamalarda 27 Nisan-3 Mayıs için “Hava sıcaklıklarının; Salı ve Çarşamba günleri kuzey, iç ve batı kesimlerde hissedilir derecede (2 ila 8 derece) artacağı, güney ve doğu kesimlerde mevsim normallerinin üzerinde diğer yerlerde civarında seyredeceği tahmin ediliyor.” İfadeleri kullanıldı.

İlgili Makaleler