Gündem

Uzmanı Covid-19 İçin Uyardı: Bunu Yapan Milyonlarca Kişi Yanlış Yapıyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsüne karşı önlemler alınmaya devam ediyor. Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, eldiven kullanımı hakkında açıklamalarda bulunarak yanlış olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın corona virüsü salgını hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu. Yalçın açıklamalarında virüse yakalanmamak için bireysel hijyene dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayarak sağlık çalışanlarının eldiven kullanmasının önemine dikkat çekti.

Prof. Dr. Yalçın, eldiveni korona virüsle ilgili enfeksiyon şüphesi olan hastalarla temas edildiğinde sağlık çalışanlarının bone, galoş ve diğer koruyucu giysilerle birlikte kullanması gerektiğini, bu hastalara hizmet verirken doktor, hemşire ve sağlık memurlarının mutlaka takması gerektiğini ifade etti.

ELDİVEN KULLANIMI HAKKINDA AÇIKLAMA

Prof. Dr. Yalçın açıklamalarının devamına vatandaşların temizlik ve virüsten korunma anlamında eldiven kullanılmasının hiç bir anlamının olmadığını belirterek şu açıklamalarda bulundu:

“Aslında günlük yaşamımızda bir çok vatandaşımızın eldiven kullandığını görüyorum. Bu yanlış bir uygulama ve bize yanlış bir güvenlik hissi veriyor. Çünkü eldivenle bir yere dokunduğumuz zaman aslında orada bulunan bir çok bakteri, virüs gibi bir çok mikroorganizma ile temasta bulunabiliyoruz. Eldivenin üzerinde uzun bir süre kalabiliyor. Dolayısıyla eldivenimizi çıkarmadığımız başka yerlere de dokunduğumuz takdirde orada var olan mikroorganizmaları başka yerlere bulaşma riski taşıyor”

Nevzat Yalçın açıklamalarında eldiven kullanılması değil, riski davranışlardan sonra el hijyeninin sağlanmasının önemli olduğunu ifade ederek açıklamalarına şöyle devam etti:

“Birçok faaliyetten sonra, sokaktan eve döndüğümüzde, tuvalet önce ve sonrası, yemek öncesi ve sonrası, meyve ve sebzeyle temas, başka gıdalarla temas, evcil hayvanlarla temas gibi durumlarda ellerin mutlaka sabun ile yıkanmasını istiyoruz. O an için böyle bir olanağımız yoksa lavaboya uzaktaysak el antiseptiklerinden yararlanabiliriz.

Yanımızda taşıyacağımız el antiseptiği de aynı işi görebilir. Bundan da yoksun isek kolonya aynı işi görür. Eldiven sadece şüpheli hastalara hizmet verilirken kullanılmalı. Aksi takdirde yanlış bir güvenlik hissi vererek daha olumsuz yerlere de götürebilir bizi.” Prof. Dr. Yalçın, “El yıkarken belirli ilkelere uyduğumuz takdirde, elimizin her yeri su ve sabunla temas edecektir. Her türlü gözden kaçabilecek alanı yıkamış olacağız. Bu yıkama biçimiyle bu tür aksamaları da yok etmiş oluruz”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir