Gündem

Uzmanından Çocuklar İçin Çok Önemli Corona Virüsü Uyarısı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi ve Kayseri Şehir Hastanesi Başhakemi Prof. Dr. İlhami Çelik, küçük çocuklara dikkat edilmesi gerektiğini çünkü süper taşıyıcı olabileceklerini söyledi. Çelik, "Günde 70 test yapıyoruz" diye ekledi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs (corona virüsü) Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, küçük çocukların corona virüs süper taşıyıcısı olabileceğini vurgulayarak normalde bir yetişkinin 2,6 kişiye bulaştırma ihtimali varken bu oranın çocuklarda 5-10 kadar olduğunu açıkladı.

Prof. Dr. İlhami Çelik, corona virüsü ile mücadele için alınan önlemler doğrultusunda acil değilse vatandaşların hastaneye gitmemeleri gerektiğini ifade etti.

HERKESE TEST YAPMA İMKANIMIZ YOK

Çelik, 65 yaşın üstündekilerin oldukça dikkatli olmasının altını çizerek şunları belirtti:

“Özellikle onların yanında kalan kişilerin virüsü taşıyıp taşımadıklarını bilmedikleri için çok dikkat etmesi gerekiyor. Eğer o yaşlılarda bir hastalık belirtisi varsa, hemen hastaneye getirilmeleri gerekiyor. Tüm insanlarımıza test yapma şansımız yok.”

“Şu an yapacağınız test, yarın bu virüsü almayacağınız anlamına gelmez. Şu an yaptığınız test o anı yansıtır. Ertesi günü, bir sonraki günü yansıtmaz. Yaşlıların yanında kalan, kalmak zorunda olan insanlar mutlaka maske takmalıdır. Yaşlıların başka kişilerle bir araya gelmemesi lazım. Sosyal izolasyona tabi tutmak gerekir. Diğer insanlardan uzak durmaları gerekir.”

ÇOCUKLAR SÜPER TAŞIYICI OLABİLİR

Çelik, küçük çocukların süper taşıyıcı olma ihtimallerinin oldukça yüksek olduğunu vurgulayıp konuyu şöyle açıkladı:

“Süper taşıyıcılık durumu kişinin kendi hasta olmadan başkalarına daha fazla bulaştırabilmesidir. Biz buna ‘bulaştırıcılık indeksi’ diyoruz. Normalde koronavirüste 1 kişi 2,6 kişiye bulaştırırken, çocukların 5- 10 gibi çok daha fazla kişiye bulaştırma olasılığı var.”

“Özellikle dışkı ile bu virüsü atabiliyorlar. Hem boğazda taşıyabilirler, hem de dışkı ile atabilirler. Bu durumda şüphe söz konusu olur. MERS ve SARS virüslerinde de bu konu geçerliydi zaten. Bu konuda da tam kanıtlanmamış olmakla beraber aynı şey söz konusu olabilir.”

GENÇLER DE TEHLİKE ALTINDA

Corona virüsü taşıma ve bulaştırma bakımından gençlerin de tehlike altında olduğunu söyleyen Çelik, sözlerine şöyle devam etti:

“Semptom herhangi bir belirti vermeden taşıdıkları için bunu diğer kişilere bulaştırma riskleri var. Bu yüzden gençlerin çok daha dikkatli olmaları gerekiyor. Hasta olabilirler ya da ciddi hastalık geçirebilirler, ancak iyileşme olasılıkları çok fazla.”

“Bunlarda belirtisiz seyretme olayı çok fazladır. Yaşlılarda çok ciddi seyrediyor. Gençlerin taşıma oranı fazla olduğu için dikkatli olmaları lazım. Sosyal izolasyona en çok bu arkadaşlar önem vermesi gerekiyor.”

PAZARTESİDEN BERİ GÜNLÜK 70 TEST

Bir yandan Kayseri Şehir Hastanesi başhekimliğini yapan Çelik, hastanede corona virüs testinin yapılmasına geçtiğimiz pazartesi günü başlandığını söyledi ve şunları ekledi:

“Günlük şu an 70 test yapıyoruz ama bu sayımız artacak. Hazır testlerimizde geldi, dün itibariyle kullanmaya başladık. Elimizde daha az test kaldı. Hastanede bütün sağlık çalışanlarımızın koruyucu ekipmanı var. Maske bizim standardımız. Bundan kaçış yok.”

“Evdeki giysilerimizle hastanede dolaşmıyoruz. Önlüklerimiz, formalarımız giyiyoruz. Giderken çıkarıyoruz. Çok daha ciddi hastalarda koruyucu ekipmanlar gözlük, maske takıyoruz. Yoğun bakımlarımızı ayırdık. Koronavirüs taşıyan hastalarla diğer hastaların bir araya gelmemeleri için çaba harcıyoruz.”

TALEPLERE CEVAP VERMEKTE ZORLANDIK

Son olarak da Çelik, corona virüs testine olan talebin fazla olduğunu söyledi ve sözlerini şöyle bitirdi:

“Yapılan testlerin talebi karşılama hususunda geri kaldığımızı söylememiz lazım. Çok aşırı şekilde test isteği var. Bunlarda hekimin karar vermesi gerekirken, bazı hastalar ‘ben kovid olabilir miyim’ diye gelerek test yaptırmak isteyenler var. Bir kısmı bunların farklı semptomlar gösterebiliyor.”

“Çok hafif semptomlarda bile test yapmak zorunda kaldıklarımız olabiliyor. Bunları azaltabilirsek çok daha rahat olacak bizim için. Hekimin düşündüğü hastaların testlerini yapmamız lazım.”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir