Gündem

Uzmanlar sigara içenlerin corona virüs kapma olasılığını açıkladı!

Çin’den dünyaya yayılan ve Türkiye’ye de sıçrayan corona virüsün kimler için daha tehlikeli ve ölümcül boyutta olduğu sık araştırılan konular arasına girdi. Uzmanlar tarafından yapılan son açıklamalar doğrultusunda sigara içenlerin corona virüsü kapma olasığının yüzde 14 daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsü bir çok ülkede çok sayıda insanın ölmesine neden oldu. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamalarda Türkiye’yede de tespit edilen virüsün en çok yaşlıları, kronik hastalığı bulunanları ve sigara içenleri etkiliyor. Tüm kurumların uyarılarda bulunduğu virüsle ilgili olarak geçtiğimiz günlerde Yeşilay’dan da bir uyarı gelmişti. Yeşilay uyarısında, sigaranın ciddi enfeksiyonlara yol açabilen virüs ve bakterilerin solunum yolları ve akciğerde tutunmasını kolaylaştırdığını belirtti.

Corona virüsü önlemlerinin başında sigarayı bırakmak geliyor

Yeşilay tarafından yapılan açıklamada, “Tütün dumanı ve elektronik sigaralarda solunan aerosolü, bağışıklık sistemini baskılayarak fonksiyonlarını bozuyor. Bu nedenle dumana maruz kalmak, akut ve kronik hastalıklara neden oluyor. Ayrıca duman akciğerde öksürük refleksini bloke ederek, ciddi enfeksiyonlara yol açabilen virüs ve bakterilerin solunum yolları ve akciğerde tutunmasını kolaylaştırıyor. Koronavirüsün vücudu yıktığı organ akciğer olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle koronavirüse karşı alınacak önlemlerin başında tütün ürünleri ve elektronik sigara kullanımına son vermek geliyor.” İfadeleri kullanılmıştı.

Sigarayı azaltmak riski azaltmıyor

Öte yandan corona virüsü hakkında çalışma yapan uzmanlar sigara içenlerin, sorona virüsüne yakalanması fazlasıyla tehlikeli buluyor. Sigara içilmesiyle normal seyrinden 14 kat daha fazla etki gösteren salgından sigarayı bırakanlar kurtulabilir. Sigara içenlerin akciğerlerinde, içilen sigara miktarı ve süresine göre değişken olmakla birlikte hasar gelişiyor ve hastalığın sigara içenlerde daha ağır seyretmesine neden oluyor. Ancak sigarayı azaltmak corona virüsü riskine karşı korunmada fayda etmiyor.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir