Gündem

Vaka Artışı Olan Bu 7 Şehirde Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağı

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun yaptığı çalışmaların ardından bazı önlemler planlanıyor. Bu önlemler Ankara başta olmak üzere 7 ilde görülen pandemi artışı nedeniyle nedeniyle planlanırken kısıtlamalar arasında hafta sonları için sokağa çıkma yasağı uygulaması ve park yasağı olabileceği belirtiliyor.

Corona virüsü salgını kapsamında kış gelmeden gerekli tedbirlerin alınması için çalışmaların yoğunlaştığı belirtildi. Uzmanlar, toplumun neredeyse bir yıla yaklaşan salgın nedeniyle motivasyonunu kaybettiğini, mesafe duyarlılığını yitirildiğini belirtiyor. Bu doğrultuda Ankara olmak üzere salgının arttığı il ve ilçelerde hafta sonları için sokağa çıkma yasağı, park yasağı, sokak denetimlerinin arttırılması gibi planlamalar gündeme geldi.

HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Hürriyet’in aktardıklarına göre Ankara başta olmak üzere 7 ilde görülen pandemi artışı nedeniyle, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun yaptığı çalışmaların ardından bir dizi önlemler planlanıyor. Planlar arasında, salgının yayılmasının kesintiye uğraması için hafta sonu sokağa çıkma yasaklarının gelebileceği öğrenildi. Bu yasaklar, salgının artış gösterdiği illerin tamamında olabileceği gibi ilçe bazlı da uygulanabilecek.

Konu ile ilgili olarak gerçekleştirilen toplantılar ile salgını önleme yöntemleri arasında, park ve piknik alanlarının yasaklanması, AVM girişlerine kontrol getirilmesi, lokantaların sadece açık alanlarında servis yapılmasına izin verilmesi gibi öneriler gündeme geldi.

Maske ve mesafe sorunu yaşanması nedeniyle, sokak kontrollerinin arttırılması bu çalışmalar arasında bulunurken son günlerde başta Ankara olmak üzere pandemide artış görülen illerde bu uygulamanın başlatıldığı vurgulandı.

İlgili Makaleler