Gündem

Vaka Sayıları Alarm Seviyesinde ! Yasaklar Geri Gelecek Mi? Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer corona virüsü artan vaka sayıları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Hasan Tezer açıklamalarında 'Yasaklar geri gelecek mi?' sorusuna yanıt verdi.

Türkiye’de 1 Haziran itibariyle normalleşme sürecine girilmesinin ardından bazı bölge ve illerde vaka sayıları arttı. Bu vaka sayılarının artmasının ardından yasakların yeniden gelip gelmeyeceği gündem maddesi oldu. Bu konu hakkında Sağlık Bakanlığı corona virüsü Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer açıklamalarda bulundu. Tezer açıklamalarında 900’lü rakamlardayken 1500’lü rakamlara gelindiğini belirtti ve bunun uyarıcı niteliğinde olduğunu vurguladı.

YASAKLAR YENİDEN GELECEK Mİ?

Hasan Tezer açıklamalarında günlük vaka sayılarındaki artışın sürmesi halinde önlemlerin tekrar gündeme gelebileceğini belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Yarın 2 binli rakamlara ulaştığımızda aslında tekrar oturup değerlendirmek gerekebilir. En azından kalabalık alanlarda tekrar nasıl önlemler alınması gerektiği konusu masaya yatırılabilir. Bildiğimiz gibi şu an gizli yapılan nişan ya da asker uğurlama törenleri, belki de düğünler, bu bağlamda insanların toplu halde bir araya geldiği yerlerde bulaşın en fazla olduğunu hepimiz biliyoruz.

“TEKRAR DEĞERLENDİRİLİR”

Doğuda da maalesef son haftalarda bu şekilde artışlar oldu. Temas çok önemli burada, teması kesmeniz gerekiyor. Kaldı ki şu an 65 yaş üstü de belli saatlerde dışarıda, çocuklarımız dışarıda. Tekrardan toplu halde insanların bir araya geldiği alanlarda kısıtlamalar gelir mi, vaka artışları olursa elbette ki oturulup tekrar değerlendirilebilir”

BUNLAR RAKAMLARIMIZIN ARTMASINA SEBEP OLDU

Hazan Tezer maske kullanımı hakkında da değerlendirmelerde bulunarak bazı vatandaşların maskeyi aksesuar gibi kullandığını ifade ederek şöyle konuştu:

“En sık yapılan yanlış fazlaca özgüven. İnsanlarımızda olan ‘bana nasılsa bir şey olmaz’ yanlış bir algı. Sanki artık salgın bitti. Sonuç itibarıyla ekranlarda tüm dünyada bir normalleşme süreci görüyoruz, plajların yoğunluğunu görüyoruz, insanlar sokaklarda. Toplumda da bu yanlış bir algıya sebep oluyor, tamam ülkemizde azaldı, dünyada da azaldı, ‘daha rahatız’ gibi bir algı oluşuyor.

Diğeri maskelerin yanlış kullanımı. İnsanlar psikolojik olarak maskeyi takıyorlar, alınlarına, çenelerine, burun açık ve onu bir aksesuar gibi kullanıyorlar. Sosyal mesafe, kalabalık içerisinde maske takmamak, yani maskeyi doğru taksak da kalabalıkta takmamak. Kalabalık içerisine artık büyük bir özgüvenle girmek, kalabalıkta bulunmak. Bunlar maalesef rakamlarımızın artmasına sebep oldu”

İlgili Makaleler