Gündem

Vaka Sayıları Artınca Kritik Açıklama Geldi ! 3 Hafta Sokağa Çıkma Yasağı

Ülkemizde corona virüsü salgını kapsamında artan vaka sayıları kapsamında kritik bir açıklama yapıldı. Son 2 haftalık dönemde corona virüsü vaka sayıları arttı. Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel bu konu hakkında bir açıklama yaptı ve 3 haftalık sokağa çıkma yasağı önerisini belirtti.

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel önemli açıklamalarda bulunarak şok tedbirlerin alınması gerektiğini belirtti ve bu doğrultuda 2 – 3 hafta sokağa çıkma yasağının gelmesi gerektiğini vurguladı.

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel, açıklamasında son dönemde artan vefat sayılarını düşürmek için tedbir alınması gerektiğini vurguladı. İsmail Cİnel açıklamalarında “Şok tedbirlerin alınması lazım. Nedir bu dersek, 2-3 hafta sokağa çıkma yasağı getirilmeli. Böyle tedbirlerle yukarı seyri aşağı döndürmemiz lazım” ifadelerini kullandı.

“ALGI ‘YENDİK BİTİYOR’ GİBİ OLDU”

Tedbirlerin gevşetilmesi nedeni ile salgın kapsamında başarısızlık olduğunu belirten İsmail Cinel açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Ne oldu dersek? Farkındalığı başaramadık, algı ‘yendik, bitiyor’ gibi oldu. Sonra kısıtlılıklar gevşedi. Mecbur gevşeyecek. Kritik nokta, gevşeme olduğunda yeni normale uyum olmalı. Sorun, yeni normalin anlaşılamamasıdır. İnanılmaz, toplu merasimler, düğünler oldu, yaz tatili de gelince Anadolu’ya insanlar gidince rakamlar arttı. Vatandaşların korkmalarını istiyorum. Çünkü, maske taksa dahi sosyal mesafeye dikkat etmediği için, sosyal yaşamını eskisi gibi sürdürmeye devam ettiği için kapıyoruz bu hastalığı. Şu an korku dönemini yaşaması gerekiyor vatandaşların.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Şok tedbirlerin alınması lazım. Nedir bu dersek, 2-3 hafta sokağa çıkma yasağı getirilmeli. Böyle tedbirlerle yukarı seyri aşağı döndürmemiz lazım. Toplumdaki yeni normal olan fiziksel ve sosyal izolasyondur. Şimdi mutlaka ve mutlaka sosyal yaşama ilişkin kısıtlılıklar gelmesi dönemindeyiz.”

İlgili Makaleler