Gündem

Vaka sayıları arttı! 65 yaş ve üstüne kısıtlama gelebilir

Corona virüsü vaka sayısındaki artış nedeniyle illerden yeni tedbir kararları geliyor. Yurt genelinde kısıtlamaların gelip gelmeyeceği ise vatandaşlar tarafından en merak edilen konular arasında. Önümüzdeki iki haftalık süreçte ise vaka sayısında artış yaşanmaya devam ederse, 65 yaş ve üstüne kısıtlama gelebilir iddiaları gündemde.

Türkiye’de corona virüsü vaka sayılarında artışlar yaşanmaya devam ediyor. Son vaka tablosuna göre, 2026 pozitif vaka daha tespit edildi. Bu nedenle vatandaşlar yeni corona virüsü tedbirlerinin uygulanıp uygulanmayacağını merak ediyorlar. Bu bağlamda, önümüzdeki iki haftalık süreçte ise vaka sayısında artış yaşanmaya devam ederse, 65 yaş ve üstüne kısıtlama gelebilir iddiaları gündemde.

Bakanlık 81 ile genelge gönderdi

Türkiye’nin haberine göre, İçişleri Bakanlığı’nın 81 ile gönderdiği ek genelge ile haftanın her günü denetim yapılacağını bildirmesi sert tedbirlerin geleceğine yönelik bir işaret.

Ayrıca salgın yönetimi konusunda yapılan koordinasyon toplantılarında da denetimlerin haftanın belli günleri ile sınırlı kalmaması, kafe-lokanta gibi yerlerde ortaya çıkan gevşeme sebebiyle kontrollerin hemen hemen her gün yapılması gerektiği savunuldu.

Sokağa çıkma yasakları yerine kamunun denetimin gücünün hissettirilmesi fikri ön plana atıldı. Kontrolün sağlanmasında, kuralları ihlal edenlere ağır müeyyideler uygulanmasının önemli bir faktör olabileceği aktarıldı. İstanbul başta olmak üzere vaka artışlarının yaşandığı şehirlerde kısıtlamaların gündeme getirilmesi de tartışılan konular arasında.

Önümüzdeki iki haftalık süreçte vakalar daha da artarsa ek tedbirler uygulamaya konabilir. 65 yaş ve üstü başta olmak üzere bazı yaş gruplarına yasaklar gelebilir. Bu arada, bir diğer gündem maddesi de okullar. Bütün sınıfların açılıp açılmayacağını kasım ayının başındaki veriler belirleyecek. Üniversitelerin yüz yüze eğitime geçmesine ise her ilin kendi dinamiği karar verecek. Virüs açısından sıkıntı yaşanmayan illerde yüz yüze eğitime geçilecek.

 

Bakanlık tarafından illere gönderilen genelgeye göre 7 gün boyunca uygulanacak olan denetimler:

19 Ekim Pazartesi Umuma açık istirahat ve eğlence yerleri başta olmak üzere kafe, restoran gibi yeme içme mekanları

20 Ekim Salı Şehir içi ve şehirler arası yolcu taşımacılığı yapılan her türlü toplu ulaşım araçları (okul servisleri dahil) ile havalimanı/gar/otogar gibi yerler

21 Ekim Çarşamba Organize sanayi bölgeleri başta olmak üzere toplu işçi çalıştırılan fabrika, işletme vb. yerler ile personel servisleri,

22 Ekim Perşembe Tanılı ya da temaslı olması nedeniyle izolasyona tabi tutulan kişiler,

23 Ekim Cuma AVM’ler, Cami ve mescitler, halı sahalar/spor tesisleri,

24 Ekim Cumartesi Vatandaşlarımızın kalabalıklar halinde bulunabildikleri kamuya açık alanlar (cadde, sokak, park ve bahçeler, piknik alanları, pazaryerleri, sahiller vb.)

25 Ekim Pazar Berber/kuaför/güzellik merkezleri, internet kafe/salon ve elektronik oyun yerleri, düğün ve/veya nikah salonları, lunapark/tematik parklar

İlgili Makaleler