Gündem

Vaka sayıları böyle devam ederse okullar açılır mı?

Son 10 gündür artan vaka sayıları, okulların bu yıl açılıp açılmayacağı konusunu da gündeme taşıdı. Okulların Eylül ya da Ekim ayında açılıp açılmayacağı konusunda açıklama yapan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, önümüzde ki aylarda işaret etti. Okulların açılması Temmuz ve Ağustos ayında ki vaka artışı ile alakalı olduğunu söyleyen Şimşek şu açıklamalarda bulundu;

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, açıklanan Koronavirüs vaka tablosuna göre okulların bu yıl açılıp açılmayacağına dair soruyu cevapladı. Yavuz, Okulların açılıp açılmayacağı kararın şu anda verilemeyeceği söyledi. Temmuz ve Ağustos ayında açıklanacak vaka sayılarının bu konuyu belirleyici olduğunu söyleyen Bilim Kurulu üyesi Şimşek, Habertürk’te Fatih Altay’lının canlı programında şu açıklamaları yaptı;

ÖZELLİKLE ÜNİVERSİTELERİN AÇILMASI SIKINTILI

Okulların açılmasını Temmuz ve Ağustos ayındaki vaka artışlarına endeksleyen Şimşek şöyle devam etti.
Bu tablo binli rakamlarla devam ederse özellikle üniversitelerin açılmasında sıkıntı yaşanabileceğini düşünüyorum. Bu gerçekten çok dinamik bir salgın. Önümüzde ki yılların ön görüsünde bulunmak, elde ki verilerle tahmin etmek pekte mümkün değil açıkçası. Bizler Temmuz ve Ağustos ayını nasıl geçirdiğimize bakarak, Ekim’de neler yapabileceğimize karar vereceğiz.

OKULLAR AÇILACAK MI?

Burada esas kritik olay şudur; Yani bu tarz salgınlarda yapmamız gereken ne oluyor?.. Bir kere hazırlıklı olmak gerekiyor. Vaka sayıları sıfırlansa bile ikinci bir dalganın her an olabilir endişesi var. Bu yüzden, dinamik bir salgında eylül ya da ekim ayında okullar açılır ya da açılmaz diye şu an için bir şey diyemeyiz’’ dedi.

Şimşek’in açıklamalarına bakıldığında, okulların açılması vaka sayılarının binli rakamlarının altına düşmesi gerekiyor ki bu durumda bile okulların açılması sakıncalı olduğu anlaşılıyor.

COVID-19 izleme kurulu üyesi Sarp Gürer ise, okulların açılması ile ilgili soruya ‘’İllere göre kararlar, tedbirler alınması gerekiyor’’ diye cevap verdi.

İlgili Makaleler