Gündem

Vaka Sayıları Düşüyor mu? 12 Kasım Koronavirüs Tablosu Açıklandı!

12 Kasım koronavirüs tablosu açıklandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan koronavirüs tablosuna göre; Türkiye’de son 24 saatte 356 bin 004 Kovid-19 testi yapıldı, 24 bin 898 kişinin testi pozitif çıktı, 197 kişi yaşamını yitirdi. Aşılamada son durum nedir? Aşılama oranları arttı mı? Bakan Koca’dan önemli açıklama.

Aşılama Oranı Arttı mı?

18 yaş üstü nüfusta ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 79,70, birinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 89,83 olarak kayıtlara geçti. Türkiye’de bugüne kadar uygulanan aşı sayısı, 118 milyon 029 bin 902’ye yükseldi.

En az iki doz aşı uygulananların oranının en yüksek olduğu 10 il Ordu, Amasya, Muğla, Osmaniye, Kırklareli, Çanakkale, Eskişehir, Balıkesir, Zonguldak ve Edirne oldu.

En az iki doz aşı yapılanların oranının en düşük olduğu iller ise Şanlıurfa, Batman, Diyarbakır, Siirt, Muş, Bingöl, Mardin, Bitlis, Ağrı ve Bayburt olarak sıralandı.

Bakan Koca’dan Önemli Çağrı

Bakan Koca, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “Yaklaşık 8,6 Milyon kişi zamanı gelmiş olan 2. veya 3. doz aşısını yaptırmadı. Aşının tam olması, doz sayısına ve dozlar arasındaki sürenin uzamamasına bağlı. Bildirimlerimiz bu sürelere göre yapılıyor. Aşının gücünden daha çok yararlanabilmek için AŞI TAKVİMİNİZE UYMALISINIZ.” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler