Gündem

Vaka Sayıları Hızla Artınca 3 Günlük Kapatma Kararı Alındı

Son zamanlarda corona virüsü salgını kapsamında vaka sayıları artış gösterdi. Bu artış kapsamında Diyarbakır için bir karar alındı. Alınan karar kapsamında düğün salonlarının açılışı 3 gün boyunca yasaklandı.

Artan vaka sayılarından dolayı Diyarbakır’da bulunan düğün salonları işletmecileri, 3 gün boyunca kapılarını kapatma kararı aldı. Bu konu hakkında düğün salonu işletmecisi Murat Kaçar bir açıklama yaptı ve açıklamalarında artan vaka sayıları sebebiyle, düğün salonlarının denetlendiğini, ehliyeti olmayan yerlerin düğün yapması sebebiyle de, hem zarara uğradıklarını hem de vaka sayılarının arttığını belirtti.

Kaçar açıklamalarında kaveler, çay bahçeleri, restoranlar ve site aralarında düğünlerin yapılmaya başlandığını belirtti ve bu tür yerlerde denetim olmadığı için sosyal mesafe ve maske kurallarına uyulmadığı için vakaların arttığını vurguladı.

“PROFESYONEL İŞLETMELERİZ “

Düğün salonu işletmecisi Murat Kaçar açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Düğün salonları kapatıldığı dönemde birçok evde mevlit tarzı düğünler yapıldı ve vakaların artmasına neden oldu. İçişleri Bakanlığı’nın talimatı ile düğün salonları açıldı 1 Temmuz’dan itibaren. Biz de bütün hazırlıklarımızı yaptık ve belirlenen kurallar çerçevesinde müşterilerimizle ön görüşmeleri yaptık. Yalnız bu süreçte 45 gün olmasına rağmen şu ana kadar resmi evrakı düğün salonu olan hiçbir işletmemizde bir vaka ortaya çıkmamıştır. Çünkü biz profesyonel işletmeleriz. Her gün denetlemelere tabi tutuluyor ve her akşam zabıta ve emniyet güçleri tarafından bir sıkıntı yoktur şeklinde tutanak tutulup altına imza atılıyor salonlarımızda”

“3 GÜN BOYUNCA KAPATILDI”

Kaçar açıklamalarının devamında bugünden itibaren düğün salonlarını 3 gün boyunca kapattıklarını belirtti ve şöyle devam etti:

“Resmi makamlara bu gibi yerlerin kapatılması talebimizi dile getirdik. Biz Diyarbakır’daki tüm salon sahipleri bu konuda bir duyarlılığın gelişebilmesi için vaka sayısının daha da artmaması için üç gün düğün salonlarımızı kapatma kararı aldık. Bugün itibarıyla 3 gün düğün salonlarımızı kapatacağız ve salonlarımızın girişine ‘sosyal mesafe, maske, hijyene evet, korsan düğünlere hayır’ sloganlı pankart asacağız. Çünkü, sağlık bizim açımızdan da birinci önceliktir. Bu konuda devletin resmi makamlarının harekete geçmesini beklemekteyiz. Biz ekonomik anlamda da ciddi zararlar görüyoruz”

İlgili Makaleler