Gündem

Vaka sayısı yeniden binlerin üzerinde! Bakan Koca iki nedene bağladı

Türkiye’de corona virüsü vakalarında artışın iki gündür 1000’in üzerinde olduğu görülüyor. Bu durum üzerine değerlendirmede bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, artışı taziye ve asker uğurlaması gibi gerekçelere bağladı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü Türkiye’de bir süredir günlük binin altında vaka sayısı ile seyrediyordu. Ancak iki gündür yapılan testler sonucunda vaka sayısının yeniden binin üzerine çıktığı görüldü. Bu durum üzerine açıklamada bulunan Bakan Koca, artışı taziye ve asker uğurlaması nedenlerine bağladı.
Sabah’tan Okan Müderrisoğlu’na açıklamada bulunan Bakan Koca, konuya ilişkin açıklamasında, “Hali hazırda vaka sayısındaki artış kadar artışın nedenleri de bizim için öncelikli gösterge. Bugün itibariyle vakalarda genel artış eğiliminden ziyade taziye, asker uğurlaması gibi yakın temaslar nedeni ile ani ve çoğunlukla lokal artışlar olduğunu görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanımız gereği yapılsın demeseydi zorlu bir noktada olurduk

Salgının sınır komşularımıza kadar gelmesinin Türkiye’de durumun ciddiyetin farkına varılmasına neden olduğunu söyleyen Bakan Koca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın derhal gereği yapılsın demeseydi işlerin zorlaşabileceğini ifade etti. Bakan Koca açıklamasında, “Covid-19 hem biçim için hem de dünya için bilinmezdi. Başlangıçtaki veriler sadece Çin’den gelenlerden ibaretti. Virüsün ülkemize geç gelmesini sağlamamız, virüse önlemleri ve tedavi protokolleri oluşturmamıza, güncellememize fırsat sağladı. Ölümlerin görüldüğü ama henüz resmi bilgi paylaşımının yapılmadığı günlerde bilhassa İran faktörü bizi endişelendirdi. Çin’deki, İtalya’daki gelişmeleri izlerken, İran’ın salgının bir diğer merkezine dönüşmesi ve sınır komşumuz olması meselenin ciddiyetini artırdı. İşte böyle bir ortamda İran ve Irak’la sınır kapılarını kapatma kararı kritikti ve Cumhurbaşkanımız, “derhal gereğini yapılsın” demeseydi bugün çok zorlu bir noktada olurduk.” Dedi.

Corona virüsü salgınında yoğun bakım ve solunum cihazına bağlı hasta sayısının da sağlık sistemi bakımından yönetilebilir sınırlarda kalmasının önemine vurgu yapan Bakan Koca, yeni normalde vaka sayısının inişli çıkışlı olabileceğini söyledi.

Bakan Koca açıklamalarında, maske-mesafe ve hijyen kriterlerine uyumun çok önemli olduğunu belirtti.

İlgili Makaleler