EkonomiKamu Haberleri

Vakfa başvuran 80 TL daha az ödüyor!

Devlet dar gelirli ailelerin maddi zorluk çekmemeleri için çeşitli destekler sağlıyor. Bu desteklerden biri de fatura yardımı. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuruda bulunan vatandaşlar elektrik faturalarını daha az ödüyorlar. İşte o yardımın detayları…

Türkiye’de maddi zorluk çeken vatandaşlara sağlanan bazı ayrıcalıklar bulunuyor. Ekonomik olarak sıkıntı yaşayan vatandaşların mağduriyet yaşamaması için elektrik faturası yardımı yapılıyor. Ancak 80 TL’ye varan fatura indiriminden faydalana bilmek için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuruda bulunmak gerekiyor. Başvurusu kabul edenler ise PTT incelemesi sonucunda yardımı alabiliyorlar.

Başvurular nasıl yapılır?

Fatura yardımından faydalanmak isteyen vatandaşların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kayıt yaptırmaları gerekiyor. Kayıt yaptırdıktan sonra T.C. kimlikleriyle beraber elektrik faturalarını alarak PTT şubelerine bilgilendirmeleri lazım. İhtiyaç sahibinin başvurusu halinde gerekli incelemeler PTT tarafından gerçekleştiriliyor. Eğer vatandaşın destek alması onaylanırsa para ödemesi yapılmıyor, faturadaki ödeme tutarının üzerinden yardım miktarı düşürülüyor. Peki, kim ne kadar destek alır?

Fatura desteği nasıl hesaplanır?

Devlet tarafından faturasını karşılayamayan vatandaşlara verilen destek, aile fertlerinin sayısına ve elektrik miktarına göre hesaplanıyor.
1-2 kişilik evlere aylık 75 kilovasaat- 40 TL
3 kişilik evlere aylık 100 kilovasaat- 53 TL
4 kişilik evlere aylık 125 kilovasaat- 67 TL
5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kilovasaat- 80 TL elektrik faturası desteği verilmektedir.
Kronik rahatsızlığı bulunan ve bu sebeple tıbbi elektrikli cihaz kullanan vatandaşlara, 200 lira elektrik faturası desteği sağlanmaktadır.

İlgili Makaleler