Gündem

Valilik açıkladı: 15 gün süreyle yeni corona virüsü yasağı uygulanacak!

Corona virüsü salgını nedeniyle Tunceli’de yeni tedbir kararları alındı. Buna göre ilde 15 gün süre ile tüm etkinlikler yasaklandı. 14 Eylül 2020 günü saat 00.01’de uygulanmaya başlayacak olan yasak kararı 2/3/10/2020 günü saat 23.59 ‘a kadar devam edecek.


Tunceli Valiliği corona virüsü vaka sayısının yükselmesini önlemek için ilde alınan yeni tedbir kararlarını duyurdu. Buna göre, ilde her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü, miting, açık hava toplantısı, protesto eylemi, oturma eylemi, açhk grevi, stant açmak, imza kampanyası, konser, şenlik, el ilanı bildiri, broşür dağıtmak, afiş poster açmak, meşale yakma ve taşıma, konferans vb. tüm etkinliklere yasak getirildi. Yasak kararının 15 gün uygulanacağı bildirildi.

Valilik tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Fiziksel temas, solunum vb. yollarla çok hızlı bulaşabilen ve enfekte olan insan sayısını tüm dünyada hızlı şekilde yükselten Koronavirüs (Covid-19) salgınının, halk sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına sosyal hareketliliği ve kişiler arası teması azaltarak sosyal izolasyonun mutlak şekilde sağlanması hayati öneme haizdir. Aksi hallerde virüsün yayılma hızlanarak yaka sayısı ile tedavi gereksinimi artacak; vatandaşlarımızın hayatlarını kaybetme riskini yükselterek toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olacağı degerlendirilmekte, bu süreçte Koronavirüs tedbirleri kapsamında oluşturulan Il Hıfzıssıhha Meclisi’nin aldığı her karar ile toplum sağlığının önemi vurgulanmalıdır.

Bu kapsamda 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu 19. Madde, 5442 sayılı İl Idaresi Kanunu Madde 11/A ve 11/C ve 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu hükümleri ile II Hıfzıssıhha Meclisi’nce alınan kararlar doğrultusunda, Valilik ve Kaymakamlık Makamının uygun göreceği etkinlikler ile kamu kurum ve kuruluşlarının düzenleyeceği, resmi bayram, resmi anma günleri, resmi tören ve kutlamalar ile bu kurumların gelenek ve göreneklere göre yapacaklan programlar, spor faaliyetleri ile bilimsel, ticari ve ekonomik amaçlarla yapılan etkinlik ve toplantılar ile asgari düzeyde katılım, maske kullanarak ve sosyal mesafe kurallarına riayet edilerek yapılacak basın açıklamaları hariç olmak üzere Il sınırlarımız içerisinde (II merkezi ilçeler polis ve jandarma sorumluluk bölgelerinin tamamı) düzenlenecek her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü, miting, açık hava toplantısı, protesto eylemi, oturma eylemi, açhk grevi, stant açmak, imza kampanyası, konser, şenlik, el ilanı bildiri, broşür dağıtmak, afiş poster açmak, meşale yakma ve taşıma, konferans vb. tüm etkinlikler 14/10/2020 günü saat 00.01 ile 2/3/10/2020 günü saat 23.59 ‘a kadar 15 (onbeş) gün süreyle YASAKLANMIŞTIR

İlgili Makaleler