Gündem

Valilikten Açıklama Yapıldı: 15 Günlük Kısıtlama Getirildi

Van Valiliği tarafından resmi bir duyuru yapıldı. Bu duyuruda corona virüsü salgınının bulaş riskinin önüne geçilebilmesi için önemli bir karar alındığı belirtildi. Buna göre il genelinde 15 günlük kısıtlama uygulanacak.

Van Valiliğinin resmi web adresi üzerinden önemli bir duyuru yayımlandı. Bu duyuruda 7 Temmuz 2020 tarihinden itibaren 21 Temmuz 2020 tarihine kadar 15 gün boyunca kısıtlama getirildiği ifade edildi. Bu kısıtlama kapsamında Van ilinin coğrafi sınırları içerisinde açık alanlarda yapılacak olan gösteri yürüyüşü, açık hava toplantısı ve basın açıklaması gibi çeşitli etkinlikler kısıtlandı.

Yapılan açıklamada bu kısıtlamanın 15 gün boyunca devam edeceği ifade edildi.

Alınan kararın ardından akıllara Ankara Valiliği tarafından da alınan bu karar geldi.

YAPILAN AÇIKLAMA

Van Valiliği tarafından yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

“Anayasamızda ve kanunlarda öngörülen sınırlandırma ve yasaklama şartlarını doğrudan ve açıkça oluşturduğu değerlendirilen eylemler ile saldırı olaylarının önüne geçmek, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerini sağlamak, terör örgütlerinin planlarını bertaraf etmek ve bu bağlamda,

milli güvenliğin sağlanması, kamu düzeni ve genel sağlığın korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin devamının temini ile şiddet olaylarının yaygınlaşmasının önlenmesi amacıyla;

7 Temmuz 2020 tarihinden geçerli 21 Temmuz 2020 tarihi de dahil olmak üzere 15 gün süre ile Van ili coğrafi sınırları içerisinde açık alanlarda düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantısı, basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması yasaklanmıştır”

İlgili Makaleler